wtorek, 20 maja 2014

Kłamca 2,5. Machinomachia - Jakub Ćwiek (recenzja)

Po publikacji Kłamcy 4 byłem pewien, że nie spotkamy już Lokiego. Sam autor zapowiadał, że kontynuacji cyklu nie będzie, i jak zapowiadał tak zrobił. Mamy więc Kłamcę 2,5, umiejscowionego między drugą a trzecią odsłoną serii o przygodach cyngla aniołów. 
Loki powrócił. Znów możemy cieszyć się towarzystwem, najsympatyczniejszego ze skandynawskich bogów. Dowiedzieć się co robił, kiedy myśleliśmy, że leży na plaży, pijąc drinki.

Tymczasem Kłamca nie próżnował. Był w pracy. Dowodzi tego Machinomachia, zawierająca trzy nowe opowiadania, osadzone w najsłynniejszym ze stworzonych przez Jakuba Ćwieka światów. Pełnym aniołów, zdetronizowanych starożytnych bóstw i umierającej magii. A jednocześnie nowoczesnego i zurbanizowanego, który nie szuka już wiary i nie pokłada nadziei w dawno zapomnianych mocach. 

Spotykam znów starych znajomych. Jenny, Erosa, Bachusa, ale też wściekłego i zakochanego anioła stróża, by na sam koniec w tytułowej historii, zmierzyć się z utalentowanym technicznie greckim bogiem. Bo gdy ktoś mający jak Hefajstos, smykałkę do takich rzeczy, bierze się za studiowanie najnowszych osiągnięć elektroniki, nie może wyniknąć z tego nic dobrego. Będzie więc dużo akcji, fajerwerków, w zapierającej dech, iście hollywoodzkiej oprawie. Do tego wszystko podszyte doskonałym poczuciem humoru i kilka nawiązań do popkultury. Efekt? Kłamca powraca i to w jak najlepszej formie.

I jest jeszcze karcianka. Kłamcianka towarzyska, czyli 110 ładnie ilustrowanych kart, dzięki którym przenieść możemy się do świata Kłamcy, wcielając się w jedną z naszych ulubionych postaci. Miły dodatek do książki, a dla fanów Lokiego, istny rarytas, dzięki któremu przyjemnie rozerwiemy się po lekturze.

Więc karty na stół, wykałaczka w zęby i raz jeszcze zanurzmy się w świat aniołów, starożytnych bóstw i skandynawskiego boga-renegata. 


Tytuł: Kłamca 2,5. Machinomachia
Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 12.05.2014
Oprawa: miękka 
Ilość stron: 200
ISBN: 978-83-7924-197-2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz