poniedziałek, 9 czerwca 2014

Wykolejony - Michael Katz Krefeld (recenzja)

"Nowe gorące nazwisko na liście skandynawskich mistrzów kryminału" - tak reklamowana jest książka. Krefeld jednak nie jest debiutantem, ma już na koncie kilka powieści. Wykolejony jest pierwszą, jaka trafiła do Polski i dzięki Wydawnictwu Literackiemu sami możemy sprawdzić, czy autor ma realne szanse pretendować do tego zaszczytnego grona.

W Wykolejonym spotykamy policjanta po przejściach. Thomas “Ravn” Ravnsholdt, wysłany na przymusowy urlop po tym, jak brutalnie zamordowana została towarzyszka jego życia, jest ciekawą postacią. Czasem nieprzewidywalny, zachowujący się trochę dziwnie, próbujący sie przełamać.
I jak wydaje się, że sięgnął dna, nadarza się okazja by wyrwać się z poczucia winy i marazmu, robiąc przy okazji coś dobrego. Udowodnić sobie, że jest jeszcze dobrym gliną. Gdy więc zgłasza się do niego matka Maszy, dziewczyny zaginionej kilka lat wcześniej postanawia pomóc. Szybko okazuje się, że dziewczyna pracowała jako call girl. Pewnego dnia znika jednak bez śladu.

Autor kryminału jest Duńczykiem, a ci podobno nie lubią Szwedów. Wychodzą więc na jaw wzajemne animozje między narodami. Bohaterom Szwecja jawi się jako dziki zachód, pełen bandytów i seryjnych morderców. Przy okazji dostaje się też innym nacjom. Przybysze ze wschodniej Europy i Bałkanów są członkami mafii, stręczycielami i bandytami. Polacy to złodzieje, a kobiety z tamtych rejonów kończą przeważnie na ulicy.
Jak widać, uprzedzenia funkcjonują wszędzie i nawet północ nie jest od nich wolna. Jednak są one tylko tłem dla tej brutalnej historii.

Bo głównym bohaterem książki jest przemoc. Opisany doskonale proceder handlu ludźmi, przymusowej prostytucji, który wciąż przybiera na sile. Zagłębiamy się w mroczne ulice wielkich miast Danii i Szwecji. Zaglądamy do klubów, gdzie w najlepsze kwitnie niewolnictwo XXI wieku. Człowiek nic nie znaczy. Zredukowany jest do roli przedmiotu, pozbawiony nadziei oraz szans na powrót do normalnego świata. Zatraca się w seksie i narkotykach. Traci, coraz słabiej tlące sie w nim resztki życia. A to, co jednym zabiera nadzieję, innym pozwala żyć ponad stan. I zamienia w zwierzęta. A nie ma bardziej zajadłej i pełnej okrucieństwa bestii niż człowiek.

Na koniec dodam tylko, że powieść Krefelda warta jest uwagi. Porusza ważne tematy, jednocześnie wciągając bez reszty. Od Wykolejonego zwyczajnie trudno się oderwać, a ja z niecierpliwością czekam na kolejne części cyklu.

Tytuł: Wykolejony
Tytuł oryginalny: Afsporet
Autor: Michael Katz Krefeld
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 05.06.2014
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Ilość stron: 364


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz