sobota, 27 grudnia 2014

Czytelnicze podsumowanie 2014 roku

Koniec roku to dobry czas na podsumowania. Na przykład zestawienie najlepszych, moim zdaniem, książek wydanych, bądź wznowionych w 2014 roku. Wiadomo, że nie da się przeczytać wszystkiego, a nawet sporej części powieści czy zbiorów opowiadań, które wydają się nam warte uwagi. Zawsze jednak możemy nadrobić zaległości czytelnicze w przyszłym roku, zwłaszcza jeśli Święty Mikołaj okazał się hojny. W tym roku szczególne wrażenie wywarło na mnie kilka tytułów, z czego większość autorstwa rodzimych pisarzy. 


Aleksandra Zielińska - Przypadek Alicji (W.A.B.)


Rewelacyjny debiut krakowskiej pisarki, znanej dotychczas głównie z udziału w licznych antologiach. Powieść łączy w sobie grozę miejską, prozę obyczajową i elementy niesamowitości, a wszystko napisane doskonałym stylem. Tylko czy odważycie się wskoczyć za Alicją w króliczą norę? ;)

Recenzja:http://blog-ksiazkiimy.blogspot.com/2014/10/przypadek-alicji-aleksandra-zielinska.html

Sylwia Chutnik - W krainie czarów (Znak)


Najnowszy zbiór opowiadań Chutnik jest bardzo blisko życia. Jej bohaterowie mogą być każdym z nas. Często smutni, skrzywdzeni przez los, znajdujący się w przełomowych momentach życia. Historie zawarte w tomie wciągają bez reszty, a Sylwia Chutnik udowadnia kolejny raz, że jest jedną z najbardziej utalentowanych współczesnych pisarek. 

Paweł Paliński - Polaroidy z zagłady (Powergraph)


Obraz po apokalipsie. Historia ostatniej żywej kobiety i jej zmagań ze światem, samą sobą. Polaroidy... to debiut powieściowy autora, znanego m.in. ze zbioru 4 pory mroku. Debiut od którego trudno się oderwać, a niezwykły, charakterystyczny styl Palińskiego sprawia, że czytanie staje się ucztą, a powieść pozostanie w nas na długo. 

Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens. (Wydawnictwo Literackie)


To wyjątkowa antologia i gratka dla miłośników gatunku. W jednym tomie zebrano teksty największych gwiazd szwedzkiej sceny kryminału. Fani dostaną opowiadania m.in. Stiega Larssona, Tove Alsterdal, Asy Larsson czy Henninga Mankella, a zaczynający dopiero romans z kryminałem możliwość poznania najlepszych autorów, czytając zaledwie jedną książkę.

Łukasz Orbitowski - Horror show (Ha!art)


Wznowienie jednej z pierwszych książek Łukasza Orbitowskiego. Ukazała się przed Tracę ciepło i Świętym Wrocławiem, ale nie ustępuje im ani trochę. Doskonale pokazuje magiczny Kraków, gdzie pod płaszczykiem codzienności, zabytków i pełnego rozwrzeszczanych turystów rynku, czai się mroczna strona miasta.

Gaja Grzegorzewska - Betonowy pałac (Wydawnictwo Literackie)
Kolejny kryminał, tym razem polskiej autorki. Powieść tak wciągająca, że mimo dość sporych rozmiarów czyta się jednym tchem. Niezwykle obrazowa, filmowa, pełna nietuzinkowych postaci, zamieszkujących jedno z krakowskich osiedli. Tylko usiąść na ławeczce przed blokiem, otworzyć piwo i zacząć czytać. 

Łukasz Orbitowski - Zapiski nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki. (SQN)Drugi raz Łukasz Orbitowski, ale tym razem nietypowo. Tym razem książka podróżnicza, zapis pobytu autora w RPA. Afryka widziana oczyma Łukasza Orbitowskiego urzeka, porywa swoim pięknem i długo nie daje o sobie zapomnieć. Orbitowski patrzy na świat inaczej, przez pryzmat niebywałej pisarskiej wrażliwości. Zauważa to, co umyka większości i dlatego Zapiski nosorożca ukazują Afrykę jakiej dotąd nie znaliśmy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz