czwartek, 11 grudnia 2014

Ha!artowe prezenty choinkowe


Święta za pasem, więc jeśli szukasz wartościowych prezentów dla Twoich bliskich, oto  kilka propozycji spośród nowości. Książki można nabyć w wyjątkowo atrakcyjnych cenach zarówno w Księgarni, o której istnieniu nie miałeś pojęcia (pl. Szczepański 3a), jak i w sklepie internetowym: www.ha.art.pl/sklep.

Dla miłośników powieści graficznej, a także dla fanów grupy Luxus ciekawą propozycją będzie Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski Pawła Jarodzkiego (39 zło), o którym Artur Wabik napisał: "Jarodzki chętnie posługuje się szablonem i cytatem, świadomie odrzuca poprawność rysunkową i formalną, akcentując programową niemal antyestetykę".

Wśród prezentów nie powinno również zabraknąć Moich okładek Andrzeja Krajewskiego (29 zło), albumu prezentującego ponad 100 kultowych okładek książek i czasopism, które, jak przyznaje, ich autor "tworzą panoramę mojej twórczości od lat 60-tych do dziś".

Szczególnie wartym sprezentowania jest także dwujęzyczny album Na szczęście to Żyd/Lucky Jews Erici Lehrer (39 zło), oferujący prowokacyjne spojrzenie na miejsce Żydów w świadomości współczesnych Polaków, o którym Michał Bojanowski w magazynie "Chidusz" napisał: "Album zaskakuje celnością wybranych eksponatów i przemyślaną kompozycją, przy czym nie jest próbą narzucania poglądów. To raczej doskonała zabawa intelektualna, ćwiczenie w analizie fotografii - jak dotąd najlepszy głos w dyskusji o figurkach Żydów, a przy tym pozycja dostępna dla każdego i nie rażąca skomplikowanym językiem".

Miejsca pod choinką nie może także zabraknąć dla literackich eksperymentów, a wśród nich biograficznego poematu wizualnego Wołgą przez Afazję Karoliny Wiktor (14 zło), o którym Adriana Prodeus na łamach "Newsweeka" napisała: "W mrocznym czasie choroby rozpoczęła pisanie bloga. Uznała swój stan za niespodziewaną podróż do dalekiego kraju, z którego pisze reportaż dla nas, bo nigdy tam nie byliśmy. (...) To coś z pogranicza literatury faktu, poezji wizualnej i dzieła sztuki".

Na uwagę zasługuje również Zegar światowy Nicka Montforta (17 zło), o którym Magdalena Mikrut-Majeranek na portalu kulturalnie.waw.pl napisała: "Kiedy teoretyk nowych mediów zabiera się za pisanie powieści, można się spodziewać, że będzie ona nieprzeciętna, niekonwencjonalna i kreatywna. Nie inaczej stało się w przypadku Nicka Montforta, autora książki Zegar światowy, który dzięki interakcji z maszyną cyfrową stworzył dzieło stanowiące eksperyment w dziedzinie literatury. Tym samym wymyślony koncept Lema został wcielony w życie".

Z kolei gratką dla fanów gier komputerowych będzie klasyczna lektura Cybertekst. Spojrzenia na literaturę ergodyczną Espena J. Aarsetha (29 zło), która zaskoczy niejednego czytelnika swoją aktualnością i użytecznością, bowiem obejmuje problemy od typologii znaków komputerowych przez politykę cybermediów.

Natomiast dla wielbicieli kryminałów polecić można książkę Nie to/nie tamto Sorena Gaugera (19 zło), o której Kamila Buszka dla magazynu "Rozświetlamy Kulturę" napisała: "Akcja toczy się wartko, trup ściele się gęsto, a zagadki kryminalno-psychologiczno-medyczne są frapujące. (...) Trzeba nie zauważać kłopotów, negować samą obecność czegoś niesamowitego i niepokojącego, trzeba zamknąć oczy i po omacku przemieszczać się w świecie - oto recepta na pozostanie przy zdrowych zmysłach. Rzeczywistość w powieści jest pęknięta, nasiąknięta absurdem, wywrócona na nice".

***

Fundacja Korporacja Ha!art działa na rzecz wydawania i promowania nowych zjawisk literackich, w tym debiutów i eksperymentalnego pisarstwa. Dochód ze sprzedaży publikacji w okresie świątecznym przeznaczony będzie na realizację kolejnych projektów w nowym roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz