wtorek, 9 grudnia 2014

Piąty smak. Rozmowy przy jedzeniu - Łukasz Modelski (recenzja)

Nie ma jak umami!

Mam słabość do książek i programów kulinarnych. Lubię przyglądać się pracy mistrzów kuchni, obserwować jak z pasją przygotowują dania i z kilku składników potrafią wyczarować coś niesamowitego. Wszyscy jemy, na szczęście nie mamy wyjścia, i zazwyczaj nasze posiłki nie ograniczają się tylko do gotowego dania, czy zupki błyskawicznej z torebki. A jeśli tak jest, pora to zmienić! 

Jesteśmy ciekawi innych potraw, nowych smaków, kuchni z różnych stron świata. Lubimy coś zmienić w naszych nawykach żywieniowych, poeksperymentować z przepisami, bo wszyscy, i w życiu i w kuchni, potrzebujemy urozmaicenia. Ta książka jest świetną inspiracją do zmian, poszukiwań, odkrywania dotychczas nieznanych smaków, filozofii gotowania - slow food, a nawet życia - slow live. Do tego by czerpać z kuchni regionalnej, szanować produkty, zastanowić się czy warto jeszcze coś ulepszać jeśli danie jest wystarczające dobre. 

Każdy z nas jest smakoszem, a Piąty smak to wyjątkowa pozycja, okraszona tylko przepisami. Tutaj ważniejsza jest rozmowa i nie są to bynajmniej nudne wywiady. O jedzeniu, gotowaniu, smakowaniu, nie tyle potraw co życia, naprawdę można mówić z pasją. To także książka o spełnianiu marzeń, odwadze postawienia na swoim, choćby wszyscy mówili, że na obiad najlepszy jest hamburger. O ludziach, którzy postawili wszystko na jedną kartę, by osiągnąć zamierzony cel. 

Piąty smak was zadziwi, zachwyci, zapragniecie zmian w życiu, nie tylko tych kulinarnych, i dowiecie się wielu ciekawych rzeczy, nie tylko o gotowaniu. Będzie taką zachętą i drogowskazem do świadomego odżywiania się, wybierania, jeśli to tylko możliwe, produktów bardziej ekologicznych. Ma na celu uświadomienie nam, że każdy z nas może wziąć los we własne ręce. 

Mocną stroną Piątego smaku jest różnorodność. Wśród przepytywanych osób są m.in. Agnieszka Kręglicka, Grzegorz Łapanowski, Elizabeth Gilbert, autorka bestsellerowego Jedz, módl się, kochaj, Carlo Petrini, założyciel międzynarodowego ruch Slow Food, polska blogerka kulinarna Aleksandra Seghi, a także koneserzy wina i whisky. 
Omawiane są najnowsze trendy, obejmujące ukłon w stronę prostych dań, zapomnianych często warzyw jak jarmuż, brukiew, topinambur. Tak naprawdę liczy się smaczne jedzenie w gronie najbliższych, a nie gwiazdki Michelin. Piąty smak to trzynaście rozmów, trzynastu gości i trzynaście zapatrywań na sztukę kulinarną. I jedno jest pewne - trzynastka w tym wypadku nie jest pechowa. 

Warto patrzeć na jedzenie jako na całość - wspólnota stołu, hojność, dzielenie się, wspomaganie, wspólna radość. Człowiek nie jest stworzony do jedzenia w samotności. (Carlo Petrini)

Nie każdy lubi i potrafi gotować, ale jeść już tak, dlatego książka o smakowaniu to bezpieczny pomysł na prezent. A jeśli napatrzymy się i naczytamy o jedzeniu, to motywacja wzrośnie. I kto wie, może lepiej będziemy sobie radzić w kuchni?

Tytuł: Piąty smak. Rozmowy przy jedzeniu
Autor: Łukasz Modelski
Goście: Anne Applebaum, Patricia Atkinson, Côme de Chérisey, Michel Escoffier, Elizabeth Gilbert, Carl Honoré, Tomasz Kolecki-Majewicz, Agnieszka Kręglicka, Grzegorz Łapanowski, Charles MacLean, Danièle Mazet-Delpeuch, Carlo Petrini, Aleksandra Seghi
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: listopad 2014
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 288
ISBN: 978-83-08-05486-4


Kuchnia, martwa natura, Ludger Tom Ring Młodszy, olej na drewnie dębowym, 1570

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz