środa, 18 lutego 2015

Kocha, lubi, szanuje... - Alice Munro (recenzja)

Od kiedy w roku 2013 Alice Munro otrzymała literacką Nagrodę Nobla ciekaw byłem twórczości tej wielokrotnie nagradzanej kanadyjskiej autorki. Bardzo często spotykałem się z dobrymi opiniami na temat pisarki, więc gdy tylko nadarzyła się okazja do przeczytania wznowionego przez Wydawnictwo Literackie tomu Kocha, lubi, szanuje... nie wahałem się długo. Co wyszło z pierwszego spotkania z mistrzynią krótkiej formy? Odpowiedź w recenzji.

Kocha, lubi, szanuje... to drugie wydanie zbioru opowiadań w nowej, dużo ładniejszej szacie graficznej. Dziewięć historii o ludziach, uczuciach, ich wzajemnych relacjach i wpływie, jaki wywierają na otoczenie. Opowieści na pierwszy rzut oka odmiennych, ale trochę do siebie podobnych, bo każda z nich jest wycinkiem z życia zwykłych ludzi. Borykający się z problemami, targani często sprzecznymi emocjami - tacy są bohaterowie Alice Munro. Zwykli ludzie, wiodący normalne życie, zajęci własnymi sprawami. Autorka ma prawdziwy talent do opisywania codzienności w ciekawy, niebanalny ale zarazem przystępny sposób. Jest przy tym znakomitą obserwatorką życia. Przygląda się ludziom w sposób wnikliwy, ale czuły, nie ma w tym cech chłodnego obserwatora. Widać dużą życzliwość w stosunku do otaczającego świata i stworzonych przez siebie postaci. 

Alice Munro nie ocenia, ale snuje opowieści pełne detali, szczegółowych opisów, które zdecydowanie nie nudzą. Wszystko to sprawia, że czytając Munro mamy wrażenie prawdziwości opisywanych historii, obcowania z bohaterami do tego stopnia, że mamy ochotę im kibicować, pomóc i poznać dalsze losy. Oczywiście główna w tym zasługa Alice Munro, jej spostrzegawczości, empatii i talentu pisarskiego ale myślę, że jest jeszcze jeden powód dla którego jej książki cieszą się wielkim powodzeniem. Takim zwykłym, osadzonym w codzienności człowiekiem jest każdy z nas. Czytamy opowiadania Kanadyjki i odnajdujemy w nich cząstkę siebie. 

Czytając Kocha, lubi, szanuje... nie zawiodłem się, wręcz przeciwnie - nabrałem ochoty do sięgnięcia po pozostałe opowiadania Alice Munro.  Nawiązując do tytułu zbioru można powiedzieć, że Munro kocha, lubi, szanuje ludzi co dobrze widać w jej twórczości i jest obietnicą miło spędzonego czasu z dobrą książką. A czy bibliofil może chcieć od życia czegoś więcej?

Tytuł: Kocha, lubi, szanuje...
Tytuł oryginalny: Hateship, Friendship, Courtship, Loveship, Marriage
Autor: Alice Munro
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Wydanie: II
Przekład: Jadwiga Jędryas, Tina Oziewicz
Data premiery: 19.02.2014
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-08-05491-8


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz