poniedziałek, 9 lutego 2015

Z Archiwum X. Wyznawcy - Chris Carter, Joe Harris, Michael Walsh (recenzja)

Archiwum X rozwiązano. Agenci Mulder i Scully żyją pod nowymi nazwiskami, ze zmienioną tożsamością próbują prowadzić normalne życie. Jednak przeszłość nie daje tak łatwo o sobie zapomnieć. Nieznani sprawcy włamują się do baz danych FBI, gdzie gromadzono również informacje o Archiwum X. Mimo ostrzeżeń Skinnera nie udaje się uniknąć kłopotów, on sam zostaje napadnięty a Dana Scully uprowadzona. Jej jedyną nadzieją jest Mulder a tropy wiodą do tajemniczej sekty Akolitów i dziecka przed laty oddanego do adopcji przez agentkę.

Od czasu zakończenia emisji serialu minęło wiele lat. Większość pewnie zdążyła się już pogodzić z faktem, że przygody dwójki sympatycznych agentów mamy za sobą. Tymczasem Chris Carter i spółka zaskoczyli nas i tak oto ukazał się dziesiąty sezon Archiwum X, tym razem w formie komiksu, który jest oficjalną kontynuacją serii i opisuje wydarzenia następujące po fabule filmu Chcę wierzyć (I Want to Believe).

Czy okaże się to udanym zabiegiem i zadowoli rzeszę fanów serialu? Po zapoznaniu się z pierwszym zeszytem serii jestem pod wrażeniem. Wyznawcy mają wszystkie najlepsze cechy telewizyjnego X Files. Tajemnica goni tajemnicę a niesamowite tempo akcji, które śledzimy z zapartym tchem sprawia, że w czasie lektury (od której oczywiście nie jesteśmy w stanie oderwać się do ostatniej strony) nie mamy chwili wytchnienia. Wracają starzy bohaterowie: Skinner, Palacz i oczywiście Samotni strzelcy, służący po raz kolejny nieocenioną pomocą. Podczas czytania Wyznawców miałem nieodparte wrażenie, że oglądam kolejny odcinek Archiwum. Duża w tym zasługa samego twórcy serialu Chrisa Cartera, który stał się opiekunem serii komiksowej. Uświadomiłem sobie też, jak bardzo brakowało mi towarzystwa Muldera i Scully. 

Od strony wizualnej i technicznej komiks też prezentuje wysoki poziom. Twarda oprawa, świetnej jakości papier, na nim doskonale wpasowujące się w klimat historii ilustracje Michaela Walsha. Plansze pokolorowała Jordie Bellaire, utalentowana artystka, laureatka nagrody Eisner Award, współpracująca m.in. z Marvelem. Szczególnie przypadły mi do gustu grafiki zdobiące okładkę i początek każdego rozdziału, których autorem jest pochodzący z Chile Carlos Valenzuela. Miłym dodatkiem jest też zamieszczona na końcu galeria ilustracji inspirowanych serialem i oczywiście kultowy plakat I want to believe, który pewnie niedługo zawiśnie w domach niejednego fana Archiwum X.

Wyznawców z ręką na sercu polecić mogę wszystkim fascynatom jednego z najlepszych seriali lat dziewięćdziesiątych. Polecam więc i z niecierpliwością czekam na kolejną odsłonę serii. 

Autor: Chris Carter, Joe Harris, Michael Walsh
Tytuł: Z Archiwum X. Wyznawcy
Tytuł oryginału: X-Files. Season 10, vol. 1
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Oprawa: twarda
Data premiery: 04.02.2014
Ilość stron: 128
ISBN: 978-83-7924-311-2Brak komentarzy:

Prześlij komentarz