poniedziałek, 16 marca 2015

Anatomia kłamstwa - Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant (recenzja)

Wszyscy kłamią
Dr Gregory House

Kłamstwo leży w naturze ludzkiej, to nie ulega wątpliwości. Chociaż przez większość kultur i religii piętnowane jako coś złego, ma jednak w sobie coś, co sprawia, że kłamiemy wszyscy i robimy to często. Według niektórych badań behawioralnych, nawet dziesięć razy dziennie. Co pociąga nas w mówieniu nieprawdy? Powodów jest wiele: chęć zarobku, wzbogacenia się kosztem innych, ukrycie zdrady, nieszczerości, niekompetencji czy oszustwa. Wyliczać można bez końca. Wszystko to sprawia, że z kłamstwem mamy do czynienia codziennie. Kłamiemy i jesteśmy okłamywani, często nie zdając sobie z tego sprawy. Jak się przed tym uchronić? Są sposoby by sprawdzić czy nasz rozmówca mija się z prawdą? Grupa byłych agentów CIA stworzyła metodę, dzięki której jest to możliwe. Opisuje ją książka Anatomia kłamstwa.

Wszystkie prawdy można łatwo zrozumieć, gdy zostaną odkryte; cała trudność polega na tym, żeby je odkryć. 
Galileusz

Praca w wywiadzie jest stresująca i wyczerpująca, na dodatek niebezpieczna. Dlatego tak ważne jest, by źródła od których pochodzą informacje były wiarygodne i dobrze sprawdzone. Tym zajmowała się część autorów Anatomii Kłamstwa. Pozostali wykorzystali swoje doświadczenie z wariografem. Prawda, że są fachowo przygotowani? Nie dziwi więc fakt, że to właśnie oni stworzyli i upowszechnili metodę wykrywania kłamstw. Co najważniejsze, nie jest skomplikowana i może ją zastosować każdy z nas. 

Jak to działa? Bardzo prosto. Wystarczy rozmowa i stosowanie się do wskazówek, by stwierdzić czy ktoś jest z nami szczery. Podręcznik daje nam wiele wskazówek. Na przykład w rozdziale piątym dowiadujemy się jakie zachowania uważa się za kłamliwe. Na co zwrócić uwagę w rozmowie? Jakie symptomy każą uważać, że nasz rozmówca kręci? Może ma problem z zaprzeczaniem, zmienia nagle temat albo zasypuje nas niezwiązanymi z pytaniem szczegółami? Wszystkie te i wiele innych zachowań powinny wzbudzić naszą czujność, zwłaszcza jeśli nie występują pojedynczo. Anatomia kłamstwa opisuje je wszystkie, często z przykładami z życia agentów, co bardzo ułatwia zrozumienie tematu, a zamieszczone w tekście tabelki są niezwykle pomocne i pomagają w ogarnięciu zagadnienia.

Anatomia kłamstwa napisana jest przejrzyście i w sposób zrozumiały. W niczym nie przypomina podręcznika akademickiego, przez co może po nią sięgnąć każdy. Jeśli doliczyć znajdujące się na końcu dodatki, na przykład proponowane listy pytań (dotyczące zatrudnienia opiekunki, narkotyków i alkoholu u dziecka, niewierności i pytań zadawanych w przypadku kradzieży) otrzymujemy niezłe kompendium na temat wykrywania, tropienia i sposobów walki z mówieniem nieprawdy, na dodatek ładnie wydane, z przyciągającą wzrok ciekawą oprawą graficzną. A jak mawiał Doktor House, wszyscy kłamią, więc jest to lektura jak najbardziej przydatna i warta polecenia.

Ten, kto skłamał choć raz, z łatwością zrobi to po raz drugi i trzeci, aż w końcu stanie się to jego nawykiem.
Thomas Jefferson


Tytuł: Anatomia kłamstwa
Autor: Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant
Tłumaczenie: Iga Noszczyk
Wydawnictwo: SQN
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka za skrzydełkami
Ilość stron: 304
ISBN: 978-83-7924-320-4

8 komentarzy:

 1. I takiej pozycji właśnie szukałam. Liczę na kompendium wiedzy a nie kolejny pseudo poradnik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Więc znalazłaś:) Warto się zapoznać.

   Usuń
 2. Zgadzam się, "Anatomia kłamstwa" to ogromne kompendium wiedzy, które miałam okazję kilka dni temu poznać. Mogę polecić wszystkim z czystym sumieniem :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Teraz tylko wprowadzać w życie :)

   Usuń
  2. Dokładnie. Teraz tylko wprowadzać w życie :)

   Usuń
 3. Czytałam i jestem zachwycona! Przez kilka dni po lekturze obsesyjnie podejrzewałam wszystkich o kłamstwo. Przyjemnie mi się to czytało i może jeszcze kiedyś do niej wrócę.
  http://chcecosznaczyc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podzielam zachwyt. Wciągająca, przydatna lektura :)

   Usuń