sobota, 6 czerwca 2015

Z Archiwum X. Żywiciele - Joe Harris, Chris Carter, Elena Casagrande, Silvia Califano, Michael Walsh, Gregg, Scott, Menton3, Tony Moy (recenzja)

Jakiś potwór tu nadchodzi...

Niedawno fanów Z Archiwum X zelektryzowała wieść o powrocie serialu. Kolejny sezon miał zostać wydany, na razie w formie komiksu. Pierwszy zeszyt, zatytułowany Wyznawcy premierę miał w lutym. Wtedy to krążyły plotki, że jednak serial ożyje i zobaczymy go na małym ekranie. Dziś już wiadomo, że tak się stanie. W oczekiwaniu na największy od lat powrót, wydawnictwo SQN przygotowało dla nas drugi tom serii, o budzącym zaciekawienie tytule Żywiciele.

Agenci Mulder i Scully powracają do FBI. Trafiają ponownie do starej, zakurzonej piwnicy, gdzie swoją siedzibę miało, zajmujące się niewyjaśnionymi sprawami Archiwum X. Nim jednak zdążą rozgościć się na dobre, trafia się pierwsza sprawa. Rozwiązać mają serię niewyjaśnionych zaginięć na wyspie Martha`s Vineyard. Do tej pory odnaleziono tylko jedno ciało z dziwnym, niepokojącym śladem po ugryzieniu. Agenci już kiedyś spotkali się z czymś podobnym, a ślady wiodą aż do czasów awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Żywiciele prezentują nam cztery odrębne historie, w których twórcy powracają do uwielbianej przez widzów (nie ukrywam, że przeze mnie również) formuły monster of the week. Pełne napięcia, nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieści wskrzeszają wszystkie najlepsze cechy serii o przygodach pary sympatycznych agentów FBI. Obcujemy z tym, co nadnaturalne. Śledzimy tajemnicze bestie, nieznane nam formy życia. Uczestniczymy w tajnych eksperymentach i dowiadujemy się więcej o przeszłości Palacza. Wszystko by na chwilę odpocząć od tropienia spisków. 

Od komiksu, podobnie jak kiedyś serialu nie sposób się oderwać. Mają na to wpływ nie tylko intrygujące, często budzące grozę historie, ale też doskonała forma graficzna Żywicieli. Bardzo dobrze narysowane i pokolorowane plansze sprawiają, że czytanie komiksu jest podwójnie przyjemne. Nie męczymy się przewracając kolejne strony, tylko zachwycamy tym co widzimy, poganiani przez wciąż galopującą akcję. O tak wysoki poziom publikacji zadbał, światowej renomy zespół rysowników i scenarzystów. Dzięki tej grupie ludzi otrzymaliśmy zapierający dech w piersiach produkt finalny. 

Od kiedy przeczytałem Wyznawców czekałem na kontynuację. I nie rozczarowałem się. Żywiciele pod żadnym względem nie ustępują poprzedniemu tomowi cyklu. Wyznawcy postawili poprzeczkę wysoko. Zarówno pod kątem poziomu wydania, jak i treści. Zachwycili wpadającą w oko kreską i trzymali w napięciu do ostatniej strony. Kto czytał, wie czego się spodziewać. Kto sięga po komiks po raz pierwszy nie powinien się wahać. Zwłaszcza, że można go czytać bez znajomości poprzednika, a po Wyznawców sięgnąć później (wiem, że nie zdołacie się oprzeć). Z czystym sumieniem polecić go mogę wszystkim fanom Archiwum X, w oczekiwaniu na zapowiadane nowe odcinki serialu. 
Tytuł: Z Archiwum X. Żywiciele
Autorzy: Joe Harris, Chris Carter (fabuła), Elena Casagrande, Silvia Califano, Michael Walsh, Gregg, Scott, Menton3, Tony Moy (rysunki)
Wydawnictwo: SQN
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Data premiery: 20.05.2015
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
ISBN:978-83-7924-420-1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz