wtorek, 14 lipca 2015

Najciekawsze zapowiedzi wydawnicze

Przeglądając zapowiedzi wydawnicze natknęliśmy się na parę pozycji, które wzbudziły nasze zainteresowanie. Ciekawych książek było oczywiście więcej, wybraliśmy te, które na pewno chcemy przeczytać. Może też znajdziecie coś dla siebie. 

Jolanta - Sylwia Chutnik

Nowa, słodko-gorzka i wzruszająca powieść jednej z najciekawszych polskich pisarek.

Jola widzi ze swojego okna trzy kominy. Najwyższy z nich wygląda jak latarnia morska. To jedyny stały element w jej życiu – życiu, z którego ciągle i bez usprawiedliwienia znikają kolejni bliscy ludzie.

Mieszka na warszawskim Żeraniu. Kończy szkołę krawiecką, zachodzi w ciążę, bierze ślub. Stara się przemknąć przez życie tak bezboleśnie, jak tylko się da. Ale pomimo pozoru stabilizacji Jolanta czuje, że jej świat się rozpada, że ona sama już do niego nie pasuje. Może po prostu też powinna zniknąć?

Transformacja. Magiczny moment ustrojowego przełomu. Czy rzeczywiście odmienił losy ludzi, którzy wchodzili wtedy w dorosłość?

Wydawnictwo: Znak literanova
Data premiery: 21.09.2015

Mgła - Kaja Malanowska

Ta książka to materiał na serial kryminalny, a główna bohaterka to wymarzona rola dla nowej gwiazdy.
Borys Lankosz, reżyser Ziarna prawdy

Ta książka ma wszystko to, co powinien mieć dobry kryminał: wartką akcję, porządnie zabudowane postaci, zaskakujące zwroty i nieoczekiwane zakończenie. Świetnie skrojona, starannie uszyta na miarę naszego współczesnego tu i teraz. 
Olga Tokarczuk

Zdążyła jeszcze wziąć kąpiel i przebrać się. W ostatniej chwili odwołała spotkanie, na które była umówiona. Wieczór spędzała sama. Znaleziono ją w łazience, leżącą w kałuży krwi. Przyczyną śmierci okazał się cios w skroń zadany tępym narzędziem.
Ada Rochniewicz właśnie zaczyna pracę jako oficer dochodzeniowy w warszawskiej komendzie. Jej nowym partnerem zostaje komisarz Sawicki. Tajemnicza śmierć kobiety na Mokotowie staje się ich pierwszym wspólnym zadaniem, które dla obojga okaże się próbą charakterów.
Dlaczego Zofia została zamordowana? Czy przed śmiercią widziała się z byłym kochankiem? Co łączyło ją z nielegalnymi imigrantami? Jaką rolę w jej życiu odgrywał tajemniczy ruch religijny? Kolejne tropy wskazują, że z zabójstwem wiąże się piętrowa, przerażająca intryga.
Pierwszy w dorobku Kai Malanowskiej kryminał to świetnie skonstruowana, niepokojąca i trzymająca w napięciu opowieść o tym, że zło przyjmuje często zaskakującą postać.

Wydawnictwo: Znak literanova
Data premiery: 10.08.2015

Bazar złych snów - Stephen King


Najnowszy zbiór opowiadań mistrza horroru. 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Planowana data premiery: listopad 2015

Utopce - Katarzyna Puzyńska

Upalne lato tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców odciętej od świata wsi Utopce. To wtedy ofiarą krwiożerczego wampira padły dwie osoby. Wśród przepastnej puszczy pełnej leśnych duchów łatwo jest uwierzyć w działanie sił nadprzyrodzonych. Czy gwałtowna śmierć obu ofiar naprawdę jest dziełem upiora? A może to któryś z mieszkańców wsi miał swoje powody, żeby zabić? 

Trzydzieści lat później sprawę rozwikłać muszą Daniel Podgórski i kontrowersyjna Klementyna Kopp. Perturbacje w życiu prywatnym śledczych utrudniają dotarcie do prawdy. Czy uda im się odkryć tożsamość mordercy? A może tylko obudzą przyczajonego przez lata wampira i nic nie będzie już w stanie powstrzymać nadchodzącego zła?

„Utopce” to piąty tom sagi kryminalnej o  policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Planowana data premiery: koniec 2015

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Termin "ekspozycja" ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny jest każdy krok mordercy.
Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów.
Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic… Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione.

Trylogia z komisarzem Forstem/tom 1

Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 12.08.2015

Wszystkie wojny Lary - Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski w błędnym kole świętej wojny. Podróż z Gruzji przez europejski raj do pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Niezwykły reportaż o palących problemach XXI wieku.

Opowieści słuchamy z ust Lary. Jej synowie, gruzińscy Czeczeni, ruszają do Polski. Tutaj Szamil i Raszid zostają Europejczykami. Potem wyjeżdżają dalej na Zachód, gdzie zakładają rodziny. Po latach europejski raj zaczyna ich jednak przerażać obcością i duchową pustką. Wciąga ich święta wojna – wojna o wartości ich zdaniem największe. Tak trafiają do Syrii… 
Lara wciąż walczy o to, by wrócili do domu.

Pozornie oderwane od siebie strony świata – „kontynent rosyjski” z jego strefą wpływów oraz bliskowschodni kalifat – okazują się ściśle związane. Wojciech Jagielski opisuje, jak na ich styku rodzi się fundamentalizm. Tak wygląda świat, kiedy wojna przychodzi do naszego domu.
To kolejna po Nocnych wędrowcach i Wypalaniu traw wciągająca opowieść, której sens wykracza poza wydarzenia w niej opisywane i która pozbawia nas komfortu stereotypowego myślenia.

Wydawnictwo: Znak 
Data premiery: 07.09.2015

Jak widać zapowiada się wiele bezsennych nocy:)

2 komentarze:

  1. O, byłam ciekawa, czy jest już jakaś konkretna data "Utopców", bo chciałabym dokończyć cykl Lipowa (w sumie nie wiem, czemu uznałam, że 5 tom będzie ostatnim :P Chyba sugerowała mi to półka, która ugina się pod ciężarek tych tomisk :P ). Strasznie szybkie tempo wytworów Puzyńskiej. Aż strach się bać jej "płodności". :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też czekam na "Utopce". A z półkami trzeba uważać, bo już jedna nam spadła od nadmiaru książek:) Więc lepiej nie mieć ich powieszonych nad łóżkiem. Zgadzam się, gdyby wszyscy autorzy trzymali takie tempo, to chyba niewiele udałoby się przeczytać. I przypomniało mi się, że Kasia Puzyńska będzie przetłumaczona na angielski. To się czytelnikom w Anglii i USA półki też pouginają:)

      Usuń