czwartek, 27 sierpnia 2015

Cudze jabłka - Agnieszka Krakowiak-Kondracka (recenzja)

Agnieszka Krakowiak-Kondracka od zawsze chciała pisać. Z początku realizowała swoją pasję jako dziennikarka, później przyszła pora na scenariusze m.in. do takich seriali jak Miasteczko, Samo życie, czy Na dobre i na złe. Cudze jabłka to już druga powieść w dorobku autorki. Wcześniejsza, debiutancka Jajko z niespodzianką spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony czytelników i krytyków. Została uznana przez jury portalu Granice.pl za "Najlepszą Książkę na Wiosnę 2014" i zakwalifikowała się do półfinału konkursu "Pióro i Pazur", którego wyniki poznamy 17 października 2015 roku, podczas gali festiwalu Literatury Kobiecej. 

To moje pierwsze spotkanie z prozą Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej, wcześniejszej powieści nie czytałam. Przyznam, że do sięgnięcia po Cudze jabłka zachęciły mnie fragmenty książki czytane przez aktorkę Emilię Komarnicką, znaną z serialu Ranczo oraz Na dobre i na złe. Po ich wysłuchaniu nabrałam ochoty by poznać całość. To było może trochę ryzykowne, bo z reguły nie sięgam po literaturę dla kobiet. Częściej wybieram kryminały z rozbudowanym tłem społeczno-obyczajowym. Ale w życiu trzeba wszystkiego spróbować. Więc ja spróbowałam Cudzych jabłek. I skłamałabym, gdybym napisała, że żałuję, bo powieść okazała się pełna ciepła, optymizmu, i podtrzymująca na duchu. Ale o tym fanek autorki nie muszę przekonywać. 

Autorka pokazuje nam życie Ewy, Marka i Poli, które jest prawie jak w bajce. Szczęśliwe małżeństwo, udana córka, która uczęszcza do drogiej i renomowanej prywatnej szkoły. Dziewczynka dobrze się uczy, jest pełna energii, wygrywa zawody pływackie. Rodzice są z niej dumni. Mieszkają w warszawskim apartamencie na modnym Powiślu. Niczego nie muszą sobie odmawiać, a wakacje mogliby spędzać nawet w pięciogwiazdkowym hotelu. Wydaje im się, że będzie tak zawsze. Nic nie stanie na przeszkodzie realizacji planów i marzeń. Niestety nie wzięli pod uwagę roli autora, który tak już ma, że lubi się poznęcać nad swoimi bohaterami. Skomplikować ich losy, utrudnić życie, bo burza nie powinna ich złamać, mają przecież to co najważniejsze - siebie.
Czy ludzie, którzy tracą wszystko z dnia na dzień, przyzwyczajeni do życia w luksusie będą w stanie to dostrzec? 

To życiowa opowieść pełna nadziei i pozytywnych emocji, którymi autorka dzieli się z czytelniczkami. Bo jeśli jesteśmy razem, przetrwamy wszystko. Cudze jabłka to mądra powieść, momentami smutna, chwilami zabawna, z przesłaniem. Mimo, że lekka, to skłania do refleksji, co w życiu ma największą wartość. Polecam nie tylko fanom serialu Na dobre i na złe. Oczywiście książkę, nie jabłka. 

Tytuł: Cudze jabłka
Autor: Agnieszka Krakowiak-Kondracka
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 26.08.2015
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 296
ISBN: 978-83-08-06002-5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz