niedziela, 23 sierpnia 2015

Elementarz katolika - Sławomir Zatwardnicki (recenzja)

Czy żeby być dobrym katolikiem wystarczy chodzić w każdą niedzielę do kościoła, pomodlić się wieczorem? Sądzimy, że powinno to Panu Bogu z naszej strony wystarczyć. Skoro nikogo nie zabiliśmy, nie okradliśmy, nie mamy poważniejszych grzechów, to po co się bardziej wysilać, przecież w sumie jesteśmy dobrzy. I chociaż w wielu kwestiach różnimy się od siebie, to większość z nas tak pewnie myśli. 

Trochę się w tym gubimy, nie rozumiemy wielu dogmatów Kościoła i prawd wiary. Trudno nam zrozumieć czego Bóg od nas oczekuje i jak sprostać tym oczekiwaniom. Jak być lepszym człowiekiem i żyć zgodnie z przykazaniami. Elementarz katolika jest więc pozycją adresowaną do wszystkich. To zdawałoby się niepozorna, licząca nieco ponad dwieście stron książka. Jednak to w treści, nie w objętości siła tego opracowania autorstwa wałbrzyskiego teologa i publicysty Sławomira Zatwardnickiego. 

Credo - wyznanie wiary powtarzamy w każdą niedzielę. Powinniśmy więc znać na wylot każde słowo, znaczenie każdego wersu. Jednak tak nie jest, potrzebujemy wyjaśnienia, przewodnika. Takim właśnie przewodnikiem po wyznaniu wiary jest Elementarz katolika. Wiele wyjaśniające i ciekawe kompendium wiedzy o fundamentalnych prawdach naszej wiary. Czym jest Duch Święty? Jak wytłumaczyć Boga w trzech Osobach? Dlaczego, i jak w ogóle to możliwe, że Chrystus po Zmartwychwstaniu zstąpił do piekieł. Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań znajdziecie właśnie w książce Sławomira Zatwardnickiego. 

Ale dlaczego mam to czytać? - zapytacie. Odpowiedź jest prosta. By lepiej i w pełni świadomie przeżywać swoją wiarę. Nie klepać regułek, modlitw, powtarzać za ludźmi usłyszanych słów, iść z prądem, ale będąc niesionym przez ślepy tłum lecz z prądem Bożym aby zasłużyć kiedyś na to, co zostało nam obiecane i Objawione. Po to tu jesteśmy, prawda? A jeśli jest coś, co może nam pomóc w obraniu właściwej ścieżki i zrozumieniu pewnych spraw to warto po taką pomoc sięgnąć. 

Elementarz katolika może być dobrym początkiem odnowy duchowej, zwrócenia się ku Bogu. A to jest w naszym życiu przecież najważniejsze. To pozycja pożyteczna, warta przeczytania i przede wszystkim przemyślenia. Warto mieć Elementarz w swojej biblioteczce i często po niego sięgać. Polecam. 

Tytuł: Elementarz katolika
Autor: Sławomir Zatwardnicki
Wydawnictwo: Fronda
Data premiery: 20.07.2015
Oprawa: zintegrowana
Liczba stron: 216
ISBN: 978-83-64095-91-7

2 komentarze:

  1. Mam na oku tę pozycję, cieszę się, że pojawiają się o niej opinie, zwłaszcza takie jak Twoja. :) Odnoszę wrażenie, że coraz więcej jest niewierzących lub pogubionych w wierze. Może to dla nich również skuteczny "podręcznik"? Jestem ciekawa, czy ta książka będzie również dla mnie, wierzącej, pożyteczną lekturą. Sprawdzę to. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przed paroma minutami patrzyłem na "Elementarz" na Lubimy czytać i widziałem, że chcesz przeczytać. Pomyślałem sobie, że może coś skomentujesz. Wchodzę na bloga i proszę :) A książka jest adresowana do wszystkich i daje przysłowiowego "religijnego kopa". Musisz to sprawdzić :)

      Usuń