środa, 16 września 2015

Bezużyteczna.pl. Codzienna dawka wiedzy bezużytecznej - Marcel Szuplewski, Dawid Tekiela (recenzja)

Bezużyteczna.pl jest od długiego czasu jedną z najchętniej odwiedzanych i udostępnianych na portalach społecznościowych stron. Zebrane są tam informacje z wielu dziedzin życia, na chyba każdy temat. Łączy je jedno. Jak sama nazwa wskazuje - są bezużyteczne. Jednak nawet, a może głównie tego rodzaju wiedza jest nam czasem niezbędna. Do czego? Dla czystej, nieskrępowanej rozrywki. By odpocząć od codziennych spraw, poważnych informacji. Oprócz strony, dzięki Wydawnictwu Znak możemy cieszyć się wiedzą bezużyteczną zebraną w formie książkowej, która oferuje jeszcze więcej ciekawostek, których nie znajdziemy na portalu.

Z książką Bezużyteczna.pl nie sposób się nudzić. Będzie ona świetnym przerywnikiem między poważnymi lekturami lub umili nam oczekiwanie w kolejce w urzędzie, do lekarza albo podróż autobusem. Zawarte w publikacji ciekawostki podzielone są na osiemnaście rozdziałów takich jak “Tego nie było w szkole...”, “Głupi i głupszy”, “Wszystko, czego nie wiedziałeś o zwierzętach”, “Ta informacja zmieni twoje życie”, “Rozwiązane zagadki wszechświata” czy “Wiem, co mam w środku” i gwarantują nam w czasie czytania świetną zabawę. Dowiemy się wielu niesamowitych rzeczy i poczytamy o sprawach, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia. 

Paradoksalnie nie wszystkie ciekawostki są bezużyteczne. Wiele z nich można wykorzystać praktycznie w codziennym życiu lub zwyczajnie błysnąć w towarzystwie, bo mogą być świetnym punktem wyjścia do nietuzinkowej rozmowy. Czasem skłonią nas do poszukiwań. Będziemy chcieli dowiedzieć się więcej na dany temat, sprawdzić prawdziwość podanych faktów. Pomocne w tym będą obszerne przypisy na końcu książki, gdzie autorzy zamieścili linki do stron z których czerpali część wiedzy przedstawionej w Bezużytecznej.

Wszystkie wpisy ukazane są w przejrzystych ramkach, często opatrzone zabawnymi grafikami. Dzięki temu obcowanie z książką staje się jeszcze przyjemniejsze. W Bezużytecznej znajdziemy również kody QR, powiązane z wybranymi ciekawostkami oznaczonymi ikonkami QR. Pozwoli nam to, dzięki specjalnej aplikacji w telefonie, zeskanować je i podzielić się ze znajomymi (na przykład na Facebooku).

Więc jeśli chcecie się dowiedzieć jak zostać własnym dziadkiem (tak, to możliwe!), w jaki sposób picie wódki może ocalić życie, jakie są najbardziej absurdalne prawa na świecie, który poeta został alkoholikiem w wieku ośmiu lat lub poczytać o ludziach którzy poślubili przedmioty, sięgnijcie po tę książkę. To oczywiście tylko czubek góry lodowej, taki przedsmak zawartości Bezużytecznej. Resztę musicie odkryć sami. Gwarantuję, że niejeden raz będziecie zrywać boki ze śmiechu.

Tytuł: Bezużyteczna.pl. Codzienna dawka wiedzy bezużytecznej
Autorzy: Marcel Szuplewski, Dawid Tekiela
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 24.08.2015
Oprawa: miękka
Liczba stron: 208+22 z przypisami
ISBN: 978-83-240-3880-0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz