wtorek, 29 września 2015

Pan Bóg? Uwielbiam! 44 dobre wiadomości - Marcin Jakimowicz (recenzja)

Marcin Jakimowicz jest dziennikarzem Gościa Niedzielnego. Autor od ponad dwudziestu lat modli się we wspólnocie Kościoła i jak wielu z nas doświadczył w życiu wielu kryzysów wiary, upadków i wzlotów. Swoje doświadczenia w relacjach z Bogiem i historie ludzi, którzy podobnie jak on doświadczyli Miłości Bożej opisał w książce Pan Bóg? Uwielbiam! 44 dobre wiadomości. 

Marcin Jakimowicz ma potrzebę ewangelizacji, robi to w sposób bardzo pozytywny i porywający. Prosto, zrozumiale dla każdego, trafiając w sedno. Nie nudzi, zaskakuje i sprawia, że zaczynamy inaczej patrzeć na pewne sprawy. Dogłębniej postrzegać rzeczywistość i naszą wiarę. Często powołuje się przy tym na Ewangelię, cytaty ludzi kościoła (chociażby o. Adama Szustaka), autorytetów, świętych i zwykłych ludzi, którzy oddali się Bogu. Doskonałym dopełnieniem książki są świadectwa członków grup modlitewnych i wspólnot. Najlepiej obrazują one zmiany i ścieżki jakie obrali sobie ludzie wybierający Boga. Dzięki nim wyraźniej dociera do nas, że my także możemy tak żyć, wybrać Boga, że jest to droga dostępna nie tylko wybranym i świętym, ale wszystkim nam, zwykłym ludziom.

Mamy wielki problem. Zbyt często mierzymy Boga naszą miarą, próbujemy dostosować do własnych potrzeb, z przykazań i prawd wiary wybrać te, które pasują do naszego stylu życia i czasów w których przyszło nam żyć. Lepiej by to Bóg był taki jak nam pasuje, nie odwrotnie. Czy to słuszna droga? Nie powinniśmy raczej brać naszej wiary w pakiecie, nawet jeśli to czasem trudne i wymaga poświęceń? Przyszła nagroda jest tego warta. Bo jesteśmy tu tylko na chwilę, nie warto zmarnować tego momentu na rzeczy niepotrzebne. Warto się postarać gdyż nasze uczucia wobec Boga są decyzją. Nie możemy czekać na natchnienie, cudowne nawrócenie. Decyzja to słowo klucz. Musimy ją podjąć by uwierzyć, zaufać i poświęcić się Bogu. Jeżeli to zrobimy konsekwentnie, będziemy kochać Boga, traktować w życiu priorytetowo, resztę zrobi za nas Pan.

Książka to świadectwo, że ludzie ufający Bogu i spełniający jego wolę mogą zaznać prawdziwego szczęścia i spełnienia. Radości nie dadzą pieniądze, rzeczy przemijające, chwilowe przyjemności. Chwila przeminie, skończy się jak zwykle - pustką, poczuciem braku czegoś, smutkiem. Wypełnieniem tego może być tylko Bóg. By przekonać się o tym warto sięgnąć po tę pozycję. Możliwe, że wiele z niej wyniesiemy. Może nie zmieni naszego życia, nie odpowie na wszystkie pytania. Możliwe jednak, że nakieruje nas na odpowiednią ścieżkę i podążając nią, z uporem, dotrzemy do celu. I na pytanie “kim jest dla ciebie Bóg” odpowiemy: “Pan Bóg? Uwielbiam!”
Polecam, ta książka naprawdę daje moc!

Autor: Marcin Jakimowicz
Tytuł: Pan Bóg? Uwielbiam! 44 dobre wiadomości
Wydawca: Wydawnictwo Znak
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 224
Oprawa: miękka ze skrzydłami
ISBN: 978-83-240-3870-1

2 komentarze:

  1. Nie słyszałam o tej książce, a w Twojej recenzji znalazłam odpowiedzi na pytania, które stawiam sobie przed wyborem, zwłaszcza publikacji katolickich. :) Czasem autorzy popadają w pompatyczną teoretyzującą teologiczną tandetę, byle tylko sprzedać swoje wytwory. Tu wygląda, że jest prosto i z sensem. :) Będę mieć tę lekturę na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Napisane prosto i bez wymądrzania się. Bardzo radosna i pozytywna lektura, do tego inspirująca. Takich publikacji dzisiaj brakuje. Miej na uwadze :)

      Usuń