czwartek, 8 października 2015

Geniusz Żydów na polski rozum - Krzysztof Kłopotowski (recenzja)

Żydzi stanowią dwa promile ludności świata. Mimo tego zdobyli dwadzieścia trzy procent nagród Nobla, w USA żydowskie pochodzenie ma dwadzieścia procent profesorów najważniejszych uniwersytetów i czterdzieści procent wspólników w najważniejszych kancelariach prawniczych. Do tego dochodzi stu trzydziestu dziewięciu z czterystu najbogatszych Amerykanów na liście magazynu Forbes. Przypadek? Krzysztof Kłopotowski w swojej publikacji chce dowieść, że Żydzi są narodem sprytniejszym, inteligentniejszym i lepiej radzą sobie w świecie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Kłopotowski w kolejnych rozdziałach opisuje drogę jaką pokonali Żydzi by z narodu nękanego, prześladowanego a w czasie Drugiej Wojny Światowej masowo eksterminowanego, stać się ważnym elementem światowej gospodarki, zwłaszcza amerykańskiej. Nie jest przecież tajemnicą, że żydowskim pochodzeniem pochwalić się mogą twórca Facebooka Mark Zuckerberg, właściciele Google i założyciel pierwszego kanału telewizji NBC. Jak widać Żydzi odnoszą sukcesy nie tylko w biznesie i sferze finansowej. Dobrze radzą sobie w kinie i telewizji. Wielu uznanych aktorów i reżyserów wywodzi się z narodu wybranego, choćby Woody Allen i  Roman Polański. Jednak najwięcej do powiedzenia Żydzi mają w Waszyngtonie. Dzięki organizowanemu od lat lobby mają realny wpływ na gospodarkę i politykę USA. Dzięki temu Państwo Izrael, położone w rejonie nieciekawym tak dobrze sobie radzi. To właśnie Żydzi przekonali Amerykanów by zaatakowali Saddama Husajna mimo, że ci nie widzieli w nim zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych. Izrael widział zagrożenie dla siebie. Efektem była wojna w której ginęli amerykańscy żołnierze, Irakijczycy a rząd USA wydał ponad bilion dolarów. Sprytne, prawda? Zależy jak na to patrzeć...

Książka Krzysztofa Kłopotowskiego to nie tylko spis zasług Żydów i pochwała ich zaradności. Autor wysuwa tezę, że skoro tak dobrze sobie radzą, powinniśmy uczyć się od Żydów. Przeanalizować co robią dobrze i wykorzystać najlepsze cechy narodu wybranego. Skorzystać z kodu kulturowego, który zapewnił potomkom Mojżesza dzisiejszy dobrobyt. Tylko czy to możliwe? Chyba jednak nasze narody zbyt różną się a przez ostatnie dziesięciolecia oddaliły się od siebie tak znacznie, że wątpię by to było możliwe. I czy dla nas katolików, porzucenie wartości jakimi się kierujemy na rzecz budowania dobrobytu, rozwijania gospodarki i pomnażania pieniędzy jest dobre? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Książka Krzysztofa Kłopotowskiego to kontrowersyjna, ale też interesująca publikacja. Z pewnością będzie przedmiotem wielu dyskusji. Abstrahując od tego, ile będziemy w stanie nauczyć się od Żydów (możliwe, że niewiele, a najprawdopodobniej nic) dowiemy się z niej wielu ciekawych faktów. Przeczytamy o współczesnym świecie (opierającym się niestety na władzy i pieniądzach) polityce i dziejach jednego z najstarszych narodów na kuli ziemskiej. Warto zapoznać się z Geniuszem Żydów, nieważne czy będziemy się zgadzać z tezami autora czy nie. Tak z czystej ciekawości i po to by wyciągać własne wnioski. Jeszcze na zakończenie dodam, że powinniśmy uczyć się na własnych błędach, a trochę ich było w naszej historii. Mieliśmy już być drugą Irlandią i nie wyszło. Więc dlaczego miałoby wyjść z drugim Izraelem? 

Tytuł: Geniusz Żydów na polski rozum
Autor: Krzysztof  Kłopotowski
Wydawnictwo: Fronda
Data premiery: 02.09.2015
Liczba stron: 384
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-64095-95-5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz