niedziela, 29 listopada 2015

Najtajniejsza broń wywiadu - Sebastian Rybarczyk (recenzja)

Historie szpiegowskie od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Najlepszym przykładem jest seria filmów o Jamesie Bondzie, która nie zestarzała się i regularnie powstają nowe odsłony cyklu. W literaturze jest podobnie. Pamiętam jak zaczytywałem się bez opamiętania w cyklu Davida Morrella składającym się z powieści Bractwo Róży, Bractwo Kamienia i Bractwo Nocy i Mgły. Z czasem jednak zapragnąłem dowiedzieć się czegoś więcej o grze wywiadów i prawdziwym “szpiegowaniu”. Sięgałem częściej po literaturę faktu. Dlatego, gdy Wydawnictwo Fronda wydało Najtajniejszą broń wywiadu wiedziałem, że to książka adresowana właśnie do mnie. Tematyka, opis i przyciągająca wzrok okładka zachęcały do zapoznania się z najnowszą pozycją Sebastiana Rybarczyka i zagłębienia się w Najtajniejszą broń wywiadu.

Książka zawiera piętnaście prawdziwych historii opisujących najsłynniejsze ale i te mniej znane afery szpiegowskie, metody działania nalepszych wywiadów świata i ich powiązań z ludźmi kultury, politykami, dziennikarzami a często nawet grupami przestępczymi, które wykorzystywane były do osiągnięcia własnych (oczywiście zawsze chwalebnych i szczytnych) celów. 

Motywem przewodnim Najtajniejszej broni... jest rola kobiet w działalności wywiadowczej. Co ciekawe, płeć piękna bywała nie tylko “wabikiem” służącym do werbowania szpiegów i wydobywania informacji od obcych agentów (w czym prym wiodła Rosja radziecka i KGB). Kobiety często okazywały się utalentowanymi agentkami, konspiratorkami a zdarzało się nierzadko, że odznaczały się wiekszą bezwzględnością i brutalnością jak panowie (na przykład członkinie Frakcji Czerwonej Armii, organizacji terrorystycznej działającej w Republice Federalnej Niemiec). 

Jak sam autor pisze we wstępie “To nie jest książka o seksskandalach szpiegowskich...”. Najtajniejsza broń wywiadu to pasjonujące historie szpiegowskie, od których trudno się oderwać. Opowieści, które czyta się niczym najlepszą sensacyjną powieść i z których dowiemy się mnóstwo o działaniach wywiadu od lat dwudziestych po czasy współczesne. Warto poczytać o metodach stosowanych przez wywiad rosyjski, CIA i izraelski Mossad. Bo wbrew pozorom wojna wywiadów trwa do dziś. Dowodem może być rozpoczęty w 2013 roku proces niemieckiego małżeństwa posługującego się austriackimi paszportami. Państwo Anschalg przyjechali do Niemiec pod koniec lat osiemdziesiątych. Nie wzbudzali niczyich podejrzeń. Wychowywali córkę, chodzili w niedzielę do kościoła, żyli podobnie jak wielu innych porządnych Niemców. Może dlatego sąsiadów zszokował fakt odkrycia, że przez dwadzieścia lat szpiegowali dla Rosjan. Do dziś niewiadomo kim byli, jak faktycznie się nazywali bo małżeństwo Anschalg faktycznie nie istniało. 

Podobnych historii jest dużo więcej. Bohaterami są często osoby znane jak chociażby Ernest Hemingway i jego żona Marta Gellhorn, przywódca Kuby Fidel Kastro, którego nieudaną próbę otrucia zorganizował wywiad amerykański. W ogóle Amerykanie wpadali nieraz na iście szalone pomysły, jak chociażby plan zrzucenia na spadochronach w 1944 roku na Rzym... prostytutek zarażonych chorobami wenerycznymi. Na szczęście pomysł wykorzystania nietypowej broni biologicznej spełzł na niczym gdy członkinie przyszłego desantu zażądały by towarzyszyli im ich “opiekunowie”. Pierwsze pomysły na zabicie Castro były równie pomysłowe. Ale o tym przeczytacie już w książce Sebastiana Rybarczyka.

W trakcie czytania Najtajniejszej broni wywiadu niejeden raz otworzyłem szerzej oczy zadziwiony czy to sprytem czy głupotą bohaterów (głównie Ernesta Hemingwaya), lub uśmiałem się z zabawnych faktów. Przede wszystkim jednak spędziłem kilka miłych wieczorów przy jednej z bardziej interesujących książek, jakie miałem okazje czytać w ostatnim czasie. Polecam, nie tylko fanom agenta 007.

Sebastian Rybarczyk - dziennikarz i publicysta specjalizujący się w historii służb specjalnych. Publikował w min: Uważam Rze, Do Rzeczy, Focus Historia, Międzynarodowy Przegląd Polityczny. W latach 1997-2001 pracownik Departamentu Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. W ubiegłym roku opublikował „Niewidzialną Wojnę Szpiegów”.

Jeśli już ktoś przeczytał książkę, może podzielić się spostrzeżeniami na facebookowym mikroblogu autora:


https://web.facebook.com/Sebastian-Rybarczyk-mikroblog-1487405651480258/?fref=ts

Tytuł: Najtajniejsza broń wywiadu
Autor: Sebastian Rybarczyk
Wydawnictwo: Fronda
Data premiery: 16.11.2015
Liczba stron: 264
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-8079-008-7

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz