czwartek, 12 listopada 2015

Święci codziennego użytku - Szymon Hołownia (recenzja)

A ty masz już kumpla w Niebie?

Święci odgrywają w naszym życiu coraz mniejszą rolę. Spychani są na margines wiary i odrobinę zapomniani. Co najwyżej traktowani są jak niedościgniony wzór cnót i chrześcijańskiego życia. Tymczasem świeci mają prawie nieograniczone możliwości wstawiania się za nami. Już są zbawieni i z ich pomocą możemy wyprosić niemal wszystko, załatwić każdą ważną dla nas sprawę. Jak? Wystarczy pomodlić się o wstawiennictwo wybranego świętego i czekać na efekty. Jeśli naprawdę wierzymy i modliliśmy się gorliwie nie potrwa to długo. A dodać trzeba, że w Niebie są już specjaliści od każdej dziedziny i spece od rozsupływania najbardziej skomplikowanych węzłów. Święci to wielki dar, z który powinniśmy się na nowo nauczyć się korzystać. Przypomina nam o tym Szymon Hołownia w swojej najnowszej publikacji Święci codziennego użytku, gdzie przybliża nam sylwetki pięćdziesięciu dwóch świętych, błogosławionych i osób, które co prawda nie doczekały się jeszcze tytułu ale na bank są już w Niebie.

Książka napisana jest z właściwym autorowi humorem i dystansem. Bez spinania, wymądrzania się, na luzie, jakby pisał o dobrych znajomych. Dzięki temu kolejne biografie nie nużą tylko budzą nasze zaciekawienie a często nawet lekkie rozbawienie. W Świętych aż roi się od ciekawostek historycznych ale i nawiązań do współczesności, bo wiele z opisanych osób żyło współcześnie a nawet było naszymi rówieśnikami ( chociażby Guido Schaffer brazylijski surfer, któremu w 2009 roku wielka fala skręciła kark). Obok znanych jak Maksymilian Kolbe, święci Wojciech, Antoni czy Hieronim znajdziemy tych mniej rozpoznawalnych. Słyszeliście o Joasi Krypajtis albo Zbigniewie Strzałkowskim i Michale Tomaszku (będą beatyfikowani 5 grudnia 2015 roku)? Jeśli nie to warto się z nimi zapoznać nim zostaną wyniesieni na ołtarze i staną się modni jak święty Charbel czy święta Rita. Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie a na końcu znajdziemy pięćdziesiąt dwa obrazki ze świętymi i krótkimi modlitwami do nich na odwrocie, które można wyciąć, trzymać w portfelu. Nigdy nie wiadomo kiedy będziemy potrzebować ich pomocy.

Święci codziennego użytku to lektura obowiązkowa dla wszystkich którzy są zainteresowani tematem świętych a chcą przeczytać fachową publikację, jednocześnie napisaną w przystępnej formie w sam raz na dzisiejsze czasy. Jeśli więc szukacie książki która ubogaci wasze życie duchowe, dobrego prezentu dla kogoś bliskiego lub zwyczajnie chcecie dowiedzieć sie do kogo zwrócić się w biedzie (albo i nie) to Święci codziennego użytku nadają się do tego idealnie. Kto wie, może zaprzyjaźnicie się z którymś ze świętych? Warto spróbować, bo mieć kumpla w Niebie to rzecz bezcenna. Polecam i czekam na kolejny tom.

Fragment książki: 

Tytuł: Święci codziennego użytku
Autor: Szymon Hołownia
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Data premiery: 02.11.2015
Liczba stron: 320 + obrazki ze świętymi
ISBN: 978-83-240-4050-6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz