wtorek, 1 grudnia 2015

Małe wielkie odkrycia - Steven Johnson (recenzja)

Książka Małe wielkie odkrycia bardzo dobrze obrazuje zależność między poszczególnymi wynalazkami. Za każdym razem, gdy w życie wchodzi nowa myśl czy innowacja nie pozostaje ona bez mniejszego lub większego wpływu na nasze życie. Do tego bardzo często jeden wynalazek pociąga za sobą kolejne (gdyby nie wynaleziono szkła, nie byłoby dziś szyb, kabli światłowodowych, mikroskopów, obserwatoriów astronomicznych a nasza wiedza o kosmosie i ciele ludzkim byłaby uboga), bądź obnaża nieznane dotąd potrzeby ludzi lub ich wady. Dobrym przykładem jest wynalazek Gutenberga. Przed nim wiele osób nawet nie zdawało sobie sprawy, że są dalekowidzami. Ówczesne społeczeństwo w większości było niepiśmienne. Dopiero rozpowszechnienie druku i rozwój czytelnictwa ukazały skalę problemu, przyczyniając się jednocześnie do zwiększonego zapotrzebowania na dostępne do niedawna tylko wybranym okulary. Sto lat po skonstruowaniu prasy drukarskiej w Europie istniało już tysiące zakładów optycznych. 

W opracowaniu opisanych jest więcej takich zależności zawartych w rozdziałach “Szkło”, “Zimno”, Dźwięk”, “Czystość”, “Czas” i “Światło”. Wszystkie doskonale obrazują efekt kolibra, czyli bezpośrednie powiązanie wynalazków (które wydawałoby się, nie powinny ze sobą mieć nic wspólnego) w poszczególnych obszarach działalności człowieka. Autor w bardzo przystępny sposób przekazuje nam jak wielki wpływ mają, często niepozorne i bagatelizowane w podręcznikach szkolnych wynalazki na historię ludzkości i nasze codzienne życie.

Małe wielkie odkrycia to pozycja dla osób w każdym wieku. Zainteresować może zarówno ucznia szkoły podstawowej, liceum jak i studenta czy emeryta. Jeśli tylko jesteście choć odrobinę ciekawi świata i gdzieś tam, nawet głęboko, macie w sobie “żyłkę naukowca”, lub zwyczajnie szukacie lekkiej i przyjemnej lektury z której coś wyniesiecie to jest to książka właśnie dla was. Lub najbliższych, bo Święta za pasem a taka ładnie wydana i bogato ilustrowana publikacja będzie świetnym prezentem pod choinkę. 

Steven Johnson – bestsellerowy autor dziewięciu książek popularnonaukowych. Założyciel trzech cieszących się zainteresowaniem serwisów internetowych, gospodarz i współtwórca programu PBS How We Got to Now. Regularnie pisze m.in. dla „Wired”, „The New York Timesa”, „The Wall Street Journal” i „The Financial Timesa”. Mieszka w hrabstwie Marin w Kalifornii z żoną i trzema synami.

Małe wielkie odkrycia można już nabyć w przedsprzedaży:

http://www.empik.com/how-we-get-to-now-jak-dotarlismy-do-dzis-johnson-steve,p1116760260,ksiazka-p

Tytuł: Małe wielkie odkrycia
Autor: Steven Johnson
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: SQN
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 288
Data wydania: 02.12.2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz