wtorek, 12 stycznia 2016

Miłosierdzie to imię Boga - Franciszek (recenzja premierowa)

Bez Bożego miłosierdzia świat nie mógłby istnieć

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7)

“Miłosierdzie to imię Boga” jest zapisem rozmowy, którą papież Franciszek przeprowadził z watykanistą Andreą Torniellim. W marcu 2015 roku dziennikarz słuchał homilii podczas liturgii pokutnej, pod koniec której Franciszek miał ogłosić ustanowienie Nadzwyczajnego Roku Świętego. Torelliniemu wpadła do głowy myśl, że “wspaniale byłoby móc zadać mu kilka pytań dotyczących miłosierdzia i przebaczenia, by dowiedzieć się, jakie znaczenie mają te pojęcia dla niego jako człowieka i jako kapłana”. Tak powstał wywiad z Franciszkiem, w którym biskup Rzymu udziela odpowiedzi na wiele nurtujących dziennikarza i nas samych pytań. Po co się spowiadać, czy nie mógłbym załatwić tego sam na sam z Panem Bogiem? W jaki sposób doświadczyć Bożego Miłosierdzia? Czym różni się niemoralność od grzechu? Czy miłosierdzie ma wymiar publiczny? I wreszcie - jak pogodzić miłosierdzie z ziemską sprawiedliwością? To tylko niewielki wycinek pytań, na jakie odpowiada Ojciec Święty Franciszek. Franciszek udziela też wielu ważnych rad m.in. dla spowiadających się i spowiedników. 

"Miłosierdzie to imię Boga" pozwala lepiej zrozumieć istotę i misję Kościoła, powołanego by “rozlewać swoje miłosierdzie na tych wszystkich, którzy uważają się za grzeszników (...) Kościół nie jest na świecie po to, by potępiać, lecz by pozwolić na spotkanie z tą przenikającą do trzewi miłością, jaką jest Boże miłosierdzie.”(s. 78) To poradnik jak żyć, by otworzyć się na Boże miłosierdzie i być lepszym dla innych. Jak zrozumieć, że jesteśmy grzeszni i potrzebujemy pocieszenia i przebaczenia. A Bóg, jak wiadomo, przebaczaniem nigdy się nie męczy. On jest miłosierdziem. To jego imię.

Ojciec Święty uczy nas, że nie powinniśmy nikogo wykluczać, traktować z góry, tylko z delikatnością, wyrozumiałością, życzliwością, współczuciem. Bo Bóg wszystkich nas kocha tak samo. Dla Niego jesteśmy ważni, bez znaczenia jaka jest nasza pozycja społeczna, jakie mamy możliwości i znajomości. Istotne jest to kim jesteśmy. Powinniśmy wyzbyć się “mentalności uczonych w Prawie”. Bo Bóg zawsze wybacza i nie ma takiego grzechu i nędzy, z której nie możemy wyjść, jeśli tylko z ufnością i pokorą przyjmiemy Jego bezgraniczne Miłosierdzie. A kiedy znowu zaczniemy widzieć drzazgę w oku bliźniego, to może powtórzmy za Franciszkiem: “Kim ja jestem, żeby osądzać?”

“Miłosierdzie to imię Boga” to nie tylko wywiad z Franciszkiem. Do książki dołączona jest też zapowiadająca Rok Święty Miłosierdzia bulla “MISERICORDIAE VULTUS”. Warto również zwrócić uwagę na ostatni rozdział, gdzie papież wymienia najważniejsze doświadczenia, które powinna zyskać osoba wierząca podczas Roku Świętego Miłosierdzia: otworzyć się na miłosierdzie Boga, udać się do konfesjonału, pojednać z Bogiem. I nie zapominajmy o uczynkach miłosiernych względem ciała i duszy. Niech zapadną nam w pamięć słowa świętego Jana od Krzyża “Pod wieczór życia będziemy sądzeni z miłości” i fragment Ewangelii świętego Mateusza “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.  Książkę polecam wszystkim. Zarówno pragnącym pogłębić swoją wiarę jak i wątpiącym i poszukującym sensu w życiu. Jedna z lektur obowiązkowych na trwający właśnie Rok Miłosierdzia.

Papież Franciszek właśc. Jorge Mario Bergoglio SI (ur.17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – argentyński duchowny rzymskokatolicki, w latach 1998–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał, 266. papież (od 13 marca 2013). Franciszek jest pierwszym papieżem z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III (pontyfikat 731–741). Jest również pierwszym jezuitą wybranym na papieża. Wybór imienia podyktowany został chęcią zajęcia się problemami biednych i nędzarzy, na wzór św. Franciszka z Asyżu, jak to zostało zakomunikowane przez elekta kardynałom tuż po wyborze.

Andrea Tornielli (ur. 1964) - włoski pisarz i dziennikarz katolicki. Współpracował z dziennikiem „Il Sabato". Obecnie jest watykanistą miesięcznika katolickiego „Il Timone". Opublikował wiele książek o tematyce historycznej i religijnej, które przełożono na wiele języków. W Polsce ukazały się m.in.: Papieże a wojna; Ratzinger, strażnik wiary; Zmartwychwstanie: tajemnice, legendy i prawda; Dziecię Jezus: tajemnice, legendy i prawda o Narodzeniu, które zmieniło bieg historii; Tajemnica Ojca Pio i Karola Wojtyły; Santo subito!

Tytuł: Miłosierdzie to imię Boga
Autor: Franciszek 
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 12.01.2016
Oprawa: twarda
Liczba stron: 176
ISBN: 978-83-240-4107-7

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz