sobota, 16 stycznia 2016

Moja walka o każdy metr - Thomas Morgenstern (recenzja)

Krok po kroku

Thomas Morgenstern to jeden z najbardziej utalentowanych i utytułowanych skoczków narciarskich. Austriak osiem razy był mistrzem świata, trzykrotnie mistrzem olimpijskim. Aż 23 razy zwyciężył w Pucharze Świata i dwa razy zdobył Kryształową Kulę. Niestety nie obyło się bez wypadków. Thomas zaliczył trzy groźne upadki w latach 2003, 2009, 2013. W książce “Moja walka o każdy metr” Thomas Morgenstern odkrywa przed nami kulisy powrotu do skakania po ostatnim upadku, gdy w ciężkim stanie znalazł się w szpitalu. Myślę, że nie tylko ja pamiętam ten wyglądający groźnie upadek, na szczęście Morgi z tego wyszedł i postanowił wystartować w Soczi mimo, że do rozpoczęcia igrzysk został niespełna miesiąc.

Na początku “Mojej walki o każdy metr” Thomas Morgenstern zdaje relacje ze swoich upadków. W 2003 roku w Kuusamo, w 2009 roku na treningu w Kuopio, w 2013 w Titisee-Neustadt i trzy tygodnie później na skoczni w Kulm. Tak skoczek opisuje to, jak czuł się w Kuopio: “To naprawdę przerażające uczucie - lecisz z prędkością 105 kilometrów na godzinę, twój wzrok skupia się na linii oznaczającej wysokość skoczni i nagle wypina ci się narta. Zupełnie jakbyś robił krok, a ziemia nagle osunęła ci się spod nóg i zacząłbyś spadać w przepaść. W powietrzu jest tak, jakbyś leżał na brzuchu w hamaku na wysokości pięciu metrów i nagle sznur się urwał. Jesteś przerażony, nie masz się czego złapać i wiesz, że czeka cię nieprzyjemne zderzenie z podłożem”. Przerażające, prawda?

W książce Thomas Morgenstern snuje opowieść o sobie, swoich relacjach z trenerem, ekipą i kolegami z drużyny, m.in. trudnym współzawodnictwem z Gregorem Schlierenzauerem. Właśnie ono zaprawiło Thomasa w bojach i nauczyło walczyć. Schlierenzauer motywował go do tego, by nie osiąść na laurach. Wreszcie skoczek opowiada o walce o wystartowanie na olimpiadzie, powrocie do zdrowia po upadku w Kulm. Każdego dnia, krok po kroku, nie zważając na ból przy każdym ruchu.

“Moja walka o każdy metr” to bardzo osobista książka. Poznajemy w niej Thomasa Morgensterna nie tylko jako sportowca, ale także prywatnie. Austriacki skoczek to także zwyczajny człowiek, próbujący ułożyć sobie życie, stworzyć dom, kochającą rodzinę. Jak każdy zmaga się z codziennymi problemami i stara się pogodzić karierę z życiem rodzinnym, nie pozwolić by woda sodowa uderzyła do głowy. W książce wyłania się obraz Thomasa Morgensterna jako skromnego, bardzo empatycznego, uczynnego człowieka. 

“Moja walka...” to pasjonująca opowieść o ryzyku, poświeceniu i walce o realizację życiowych pasji i marzeń. Jasnych i ciemnych stronach sławy. O podnoszeniu się z upadku i zaufaniu do ludzi od których wiele zależy, do samego siebie i przełamywaniu własnych ograniczeń. Bo nie można zaplanować wszystkiego, zawsze są jakieś niezależne od nas i niemożliwe do przewidzenia okoliczności. Ale trzeba je pokonać! Bo “jeśli chcesz wygrywać, to musisz ryzykować”

Tego uczy ta książka - by się nigdy nie poddawać, nie bać się podjąć ryzykownej decyzji. Uczy zaufania i tego, jak ważna jest obecność bliskich nam osób. Z tej pozycji dowiecie się jak walczyć, znosić przeciwności losu i przezwyciężyć strach. Tę przepięknie wydaną, pełną kolorowych ilustracji publikację polecam wszystkim. Nie tylko fanom skoków narciarskich. 

Książkę można nabyć na Empik.com

Tytuł: Moja walka o każdy metr
Tytuł oryginału: Über meinen Schatten: Eine Reise zu mir selbst
Autor: Thomas Morgenstern
Tłumaczenie: Barbara Toczek
Wydawnictwo SQN
Data premiery: 13.01.2016
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 240 (wyd. kolorowe)
ISBN: 978-83-7924-542-0


W styczniu Thomas Morgenstern będzie w Polsce. Ze skoczkiem będzie można się spotkać w Warszawie i Zakopanem:

22 stycznia, 18:00, Empik Junior (Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122) 

24 stycznia, 11:00, Kawiarnia Piekiełko w Centralnym Ośrodku Sportu (Zakopane, ul. Bronisława Czecha 1).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz