sobota, 23 stycznia 2016

Nowy car - Steven Lee Myers (zapowiedź)

Najbardziej aktualna biografia jednego z największych przywódców współczesnego świata


Nie pierwsza, ale z pewnością najpełniejsza biografia Władimira Putina, jednego z najbardziej tajemniczych światowych przywódców. Autor śledzi jego losy od pozbawionego wygód dzieciństwa, przez awanse w hierarchii KGB, aż do pełni władzy. Towarzyszące jego karierze wydarzenia, takie jak zamach 11 września, wojna w Gruzji w 2008 roku, aneksja Krymu w 2014 roku czy też wciąż trwający konflikt na Ukrainie, zostały ukazane z zupełnie nowej perspektywy, co jest bezsprzecznie ogromną zaletą książki. Wyważona i wyczerpująca, napisana z wielkim rozmachem, poparta bogatym materiałem źródłowym i niezwykle przystępna – ta książka to gratka dla każdego, kto interesuje się najnowszą historią świata.

„To nie jest pierwsza biografia Putina, ale ta jest najbardziej aktualna. Wyważona i wyczerpująca, ujawnia tajemnice najbardziej tajemniczego ze światowych przywódców. To, co uderza najbardziej, zwłaszcza w obliczu rzekomej żelaznej konsekwencji Putina, to fakt jak bardzo się zmienił z biegiem lat. Wielką zaletą książki Myersa jest sposób zaprezentowania tego, jak przypadkowe wydarzenia i demoralizacja samego Putina doprowadziły do kryzysu ukraińskiego. Putin nie jawi się ani jako aparatczyk KGB, ani jako ucieleśnienie rosyjskich tradycji, ani jako niewinna ofiara pychy NATO i prowokacji zachodniego świata, ale człowiek nie wolny od słabostek, człowiek, którego wybory miały wpływ na współczesną historię”.
– Washington Post

„Myers ma celność i lekkość stylu najlepszych dziennikarzy New York Timesa”.
– Literary Review

„Silne osobowości mają taki sam wpływ na historię, jak i geografia, a żadna inna postać nie wywarła tak dużego wpływu na XXI wiek jak Władimir Putin. Nowy car to pasjonująca, kipiąca szczegółami biografia Putina, która w niemalże szekspirowski sposób wyjaśnia przyczyny jego posunięć”.
– Robert D. Kaplan, amerykański dziennikarz, analityk polityczny i pisarz

„Co może być trafniejszego i bardziej na czasie niż nowa, dogłębna biografia prezydenta Rosji, Vladimira Vladimirovicha Putina, autorstwa pisarza, który przez siedem lat rządów rosyjskiego lidera był korespondentem „New York Timesa” w Moskwie? Rosja przeżyła licznych premierów, krach na giełdzie, długi, momenty paraliżu, bolesne działania wojenne w Czeczenii, brutalne morderstwa, dobre i nieuczciwe wybory – wszystko to opisane zwięźle przez Pana Myersa”.
– Pittsburgh Post-Gazette

„Stevenowi Lee Myersowi w biografii Władimira Putina znakomicie udało się połączyć umiejętnie opowiedzianą historię, badanie psychologiczne i polityczne śledztwo. Wyjaśniając niebezpieczeństwa, jakie może stanowić i stanowi Rosja Putina, Myers swobodnie i wprawnie przeprowadza czytelnika przez zawiłości stylu rządzenia Rosyjskim Bizancjum i politykę państwa oraz narodową tożsamość. Ostatecznie, książka udziela wyczerpujących odpowiedzi na zagadkowe pytanie: Dlaczego Rosja, pomimo wszystkich zmian, które przeszła w czasach komunizmu i postkomunizmu, ciągle jest imperium cara?”
– Nina Khrushcheva

Steven Lee Myers od 1989 roku jest reporterem „The New York Times”. Od 2002 roku przez ponad siedem lat z przerwą mieszkał w Rosji, gdzie był korespondentem zagranicznym podczas rządów Władimira Putina i bezpośrednim świadkiem wielu zdarzeń opisanych w tej książce. Wcześniej pracował w Nowym Jorku i Waszyngtonie, a u schyłku drugiej wojny w Zatoce Perskiej przebywał w Bagdadzie. Aktualnie mieszka w Waszyngtonie, gdzie pisze o sprawach zagranicznych i o kwestiach bezpieczeństwa narodowego. Nowy car. Wczesne lata i rządy Władimira Putina to jego pierwsza książka. Nie pierwsza, ale z pewnością najpełniejsza biografia Władimira Putina, jednego z najbardziej tajemniczych światowych przywódców. Autor śledzi jego losy od pozbawionego wygód dzieciństwa, przez awanse w hierarchii KGB, aż do pełni władzy. Towarzyszące jego karierze wydarzenia, takie jak zamach 11 września, wojna w Gruzji w 2008 roku, aneksja Krymu w 2014 roku czy też wciąż trwający konflikt na Ukrainie, zostały ukazane z zupełnie nowej perspektywy, co jest bezsprzecznie ogromną zaletą książki. Wyważona i wyczerpująca, napisana z wielkim rozmachem, poparta bogatym materiałem źródłowym i niezwykle przystępna – ta książka to gratka dla każdego, kto interesuje się najnowszą historią świata. Książka, jak pisze Steven Lee Myers w podziękowaniach, nie powstałaby, gdyby nie redakcja „New York Times”, która wysłała go do Moskwy jako korespondenta (trzon książki stanowią artykuły autora dla tej gazety), oraz Larry Weisman, agent literacki, bo to on podsunął Myersowi pomysł napisania biografii. Dla jej stworzenia autor wykorzystał m. in. badania naukowe Almut Schoenfeld prowadzone w Berlinie i Dreźnie oraz Noah Sneidera w Moskwie. Korzystał także z pomocy Międzynarodowego Centrum Naukowego Woodrowa Wilsona w Waszyngtonie, a zwłaszcza Instytutu Kennana. Informacji udzielili mu również rosyjscy i amerykańscy urzędnicy, zastrzegając, by nie zdradził ich nazwisk.


Autor: Steven Lee Myers
Tytuł: Nowy car 
Tytuł oryginału: The New Tsar
Tłumaczenie: Maciej Potulny
Wydawnictwo Sonia Draga
Data premiery: 03.02.2016
Liczba stron: 704

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz