poniedziałek, 18 stycznia 2016

Papież, który uwierzył. Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia - Ewa K. Czaczkowska (recenzja)

Jan Paweł II - Papież Bożego Miłosierdzia

“Papież, który uwierzył. Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia ” i “Miłosierdzie to imię Boga”, która miała premierę dzień później, to pozycje, które niejako się uzupełniają. Obydwie traktują o Miłosierdziu Bożym. Jednak, o ile książka Franciszka jest spojrzeniem na bezgraniczne Miłosierdzie Boże, o tyle publikacja Ewy K. Czaczkowskiej skupia się na ukazaniu trudnych początków rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia. Dowiemy się z niej dlaczego kult Bożego Miłosierdzia przez prawie dwadzieścia lat był zakazany przez Święte Oficjum, czyli dzisiejszą Kongregację Nauki Wiary i jaką rolę odegrali w tym biskupi polscy. Następnie autorka takich książek jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”, “Cuda świętej Faustyny” i “Kardynał Wyszyński. Biografia”, opisuje trudną drogę, jaką przebył Karol Wojtyła by przywrócić kult Bożego Miłosierdzia, po czym przechodzi do rozważań Jana Pawła II nad miłosierdziem.

Ewa K. Czaczkowska by napisać tę książkę dotarła do wielu dotąd nie publikowanych dokumentów archiwalnych, dotyczących starań o przywrócenie kultu Bożego Miłosierdzia. Przeprowadziła szereg rozmów, m.in. z kardynałem Stanisławem Dziwiszem (wieloletnim sekretarzem metropolity krakowskiego Karola Wojtyły, później papieża Jana Pawła II) i kardynałem Kazimierzem Nyczem. Ujawniła nieznane listy, korespondencję Karola Wojtyły z Watykanem. Wszystko by opowiedzieć interesującą historię wieloletniej batalii o to, by przesłanie św. Siostry Faustyny Kowalskiej trafiło do serc milionów wiernych na całym świecie. Ewa K. Czaczkowska nakreśliła młodość Karola Wojtyły, jego piękną, męską przyjaźń z Andrzejem Marią Deskurem, który jako pierwszy opowiedział mu o siostrze Faustynie. Deskur był orędownikiem Bożego Miłosierdzia w Watykanie, i tym samym wspierał Karola Wojtyłę w staraniach o zniesienie notyfikacji oraz beatyfikację siostry Faustyny Kowalskiej, mistyczki i wizjonerki. Obydwoje dobrze wiedzieli, że muszą działać ostrożnie i rozważnie, dowiadując się czy jest odpowiedni klimat i pora, by wszcząć proces informacyjny (początkowy etap procesu beatyfikacyjnego, odbywający się w diecezji). W ten sposób Karol Wojtyła dał się poznać jako świetny dyplomata (co często wykorzystywał później w posłudze na Stolicy Piotrowej).

W drugiej części książki autorka opisuje to, co o Bożym Miłosierdziu mówił i pisał (m.in. w encyklice "Dives in misericordia") Jan Paweł II. Razem z pierwszą częścią tworzy to zamkniętą całość, kronikę posłannictwa Jana Pawła II, jako orędownika Bożego Miłosierdzia. Nie byłoby kultu Bożego Miłosierdzia gdyby nie święty Jan Paweł II i święta siostra Faustyna. Tych dwoje, mimo że nigdy się nie spotkali (gdy w 1938 roku Faustyna umierała, młody Karol Wojtyła przeprowadził się z Wadowic do Krakowa by studiować polonistykę) połączyło głoszenie prawdy o Bożym Miłosierdziu.

Przesłanie o Bożym Miłosierdziu jest dziś szczególnie potrzebne. Nie dlatego, żeby nas zbyt łatwo rozgrzeszać, nawet nie dlatego, że Ojciec Święty Franciszek ogłosił Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Dlatego, że my potrzebujemy Miłosierdzia Bożego. Warto go szukać, zgłębiać i okazywać innym, bo do tego jesteśmy powołani. Pomocna jest w tym ta rzetelna, przystępna i bardzo ładnie wydana publikacja. Dzięki niej dostrzeżemy, że najważniejszym zadaniem pontyfikatu Jana Pawła II było głoszenie Bożego Miłosierdzia i sprawienie, że usłyszał o nim cały świat. Polecam serdecznie.

Autor: Ewa K. Czaczkowska
Tytuł: Papież, który uwierzył. Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 11.01.2016
Oprawa: twarda
Liczba stron: 258
ISBN: 978-83-240-4087-2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz