poniedziałek, 8 lutego 2016

Droga do Poznania i inne zapiski - Andrzej Horubała (recenzja)

“Droga do Poznania i inne zapiski” to zbiór szkiców krytycznych zastępcy redaktora naczelnego tygodnika “Do Rzeczy”. Zbiór solidny, liczący ponad pięćset dwadzieścia stron i zawierający powstałe w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat teksty dotyczące literatury, teatru, filmu i zjawisk kultury. Znajdziemy tu spojrzenia Andrzeja Horubały na pisarstwo m.in. Doroty Masłowskiej, Szczepana Twardocha, Jerzego Pilcha, Zygmunta Miłoszewskiego, Magdaleny Tulli czy Joanny Bator. Zagłębimy się w filmy “Ida”, “Chce się żyć” Macieja Pieprzycy i przeanalizujemy osiągnięcia reżyserskie Andrzeja Wajdy. Wraz z autorem przysłuchamy się albumowi Marii Peszek i przyjrzymy się okolicznościom powstania scenariusza do filmu “Wałęsa. Człowiek nadziei”. To oczywiście tylko niewielki wycinek zawartości książki, ale obrazujący doskonale rozbieżność tematyczno-gatunkową i przez to atrakcyjność publikacji. A jak pisze autor “Drogi do Poznania”?

Powiem krótko: Horubały się nie czyta. Przez Horubałę się płynie. Każde zdanie, wyraz, fraza - wszystko ze sobą idealnie współgra i komponuje się w dopracowaną całość. Napisaną dobrze, rzetelnie i świetnym stylem, ale jednocześnie zrozumiale, dzięki temu docierającą do każdego odbiorcy. Andrzej Horubała w swoich tekstach trafia w sedno. Wdziera się w głąb opisywanego zjawiska, książki, sztuki teatralnej, czy filmu. Obnaża ich wady, często wręcz durnotę ale zauważa też pozytywne strony. Bo niewiele jest dzieł kultury, mających same plusy lub minusy. Większość jest sinusoidą wzlotów i upadków, mocnych i słabych stron, mądrości i głupoty. 

Pióro Horubały jest ostre i jednocześnie niebywale lekkie. Autor opowiada niczym gawędziarz. O rzeczach ważnych i ciekawych w rodzimej kulturze. Takich, na które warto zwrócić uwagę i przeciwnie - lepiej unikać jak ognia. Częste krytyczne komentarze, lekkie złośliwości, udane pointy i liczne dygresje sprawiają, że obcowanie z esejami Andrzeja Horubały to czysta przyjemność. Nieważne o czym pisze, czy nam się to podoba, czy nie. Sięgamy po kolejny tekst, chłoniemy słowa świetnie posługującego się językiem polskim krytyka, jakim jest niewątpliwie autor “Drogi do Poznania”. Chłoniemy i zastanawiamy się dlaczego nie trafiliśmy na jego teksty wcześniej (no chyba, że ktoś trafił, w moim przypadku to pierwsze spotkanie z autorem), a jest co czytać, bo w “Drodze do Poznania” znajdziemy ponad sześćdziesiąt tekstów. Warto się z nimi zapoznać. Polecam. 

Tytuł: Droga do Poznania i inne zapiski
Autor: Andrzej Horubała
Wydawcy: Fronda, Narodowe Centrum Kultury
Data premiery: 29.01.2016
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 528
ISBN: 978-83-7982-148-8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz