piątek, 5 lutego 2016

Fatima. Stuletnia tajemnica. Nowo odkryte dokumenty 1915-1929 - Wincenty Łaszewski (recenzja)

W przyszłym roku obchodzić będziemy setną rocznicę objawień Maryjnych w Fatimie. I mimo, że minęło tyle czasu orędzie fatimskie jest dziś aktualne nie mniej niż w 1917 roku, a do portugalskiego sanktuarium wciąż przybywają rzesze pielgrzymów z całego świata. Jak pisała siostra Łucja: “lud spragniony Boga, rozczarowany i zmęczony oszustwami i pośpiechem świata na nowo pogańskiego, zmaterializowanego, egoistycznego i przepełnionego agresją”. Co jest powodem niesłabnącego zainteresowania wydarzeniami sprzed prawie stu lat? Czy w dzisiejszym zlaicyzowanym, podzielonym społeczeństwie, gdzie wielu zapomniało już o Bogu, potrzebujemy przesłań fatimskich jeszcze bardziej? Jeśli tak, to warto przyjrzeć im się bliżej, dowiedzieć się o czym mówiła Matka Boża grupie pastuszków i co mieli przekazać reszcie świata. Dobrą okazją do tego jest publikacja Wincentego Łaszewskiego, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Fronda.

W swojej najnowszej publikacji Wincenty Łaszewski przybliża nam sedno objawień fatimskich. W poszczególnych rozdziałach pieczołowicie, krok po kroku zaznajamia nas ze szczegółami wszystkich widzeń, które miały miejsce każdego trzynastego dnia miesiąca (nie licząc sierpnia, wtedy za sprawą aresztu nałożonego na dzieci przez administratora okręgu, objawienie przesunęło się na 19 sierpnia), od maja do października 1917 roku, gdy na oczach osiemdziesięciu tysięcy ludzi wydarzył się cud wirującego słońca. Autor przytaczając praktycznie każdy fakt odwołuje się do źródeł, którymi są pisma fatimskiej wizjonerki, stanowiące sedno książki. To siostra Łucja, rozmawiająca z Matką Bożą, będąca narzędziem w rękach Boga, by rozsławić orędzie fatimskie opowiada o tym co zaszło w Cova da Iria przed niespełna wiekiem. A my, czytając jej słowa, opatrzone fachowymi wyjaśnieniami i komentarzami autora (Wincenty Łaszewski jest międzynarodowym autorytetem w temacie objawień, szczególnie tego z Fatimy) możemy lepiej poznać sens Fatimy i zrozumieć jakie miejsce powinna ona zajmować w naszym życiu.

“Fatima. Stuletnia tajemnica. Nowo odkryte dokumenty 1915-1929” to rzetelne, dobrze napisane, ale co najważniejsze, zrozumiałe i przejrzyste opracowanie, rzucające nowe światło na najbardziej znane objawienie Maryjne w dziejach. Wincenty Łaszewski stworzył przystępne dla każdego kompendium wiedzy na temat wydarzeń, które miały miejsce w Fatimie w 1917 roku i później, bo Maryja ukazała się jeszcze siostrze Łucji kilka razy w latach późniejszych. Przestudiował obszerne źródła (same zapiski siostry Łucji weryfikowane w czasie procesu beatyfikacyjnego liczą dwadzieścia tysiecy stron!) obejmujące m.in. Notatki siostry Łucji, wywiady z wizjonerami i obejmującą kilkanaście tomów dokumentację fatimskiego sanktuarium. Efektem tej trudnej i czasochłonnej pracy jest książka, z którą każdy zainteresowany tematem powinien się zapoznać. Bo Fatima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i stanowi wciąż otwartą księgę, która czeka na to byśmy dopisali w niej ostatni rozdział, miejmy nadzieję korzystny dla nas. 

Łucja, Franciszek i Hiacynta
Ludzie przyglądający się Cudowi Słońca

Tytuł: Fatima. Stuletnia tajemnica. Nowo odkryte dokumenty 1915-1929
Autor: Wincenty Łaszewski
Wydawnictwo Fronda
Data premiery: 27.01.2016
Oprawa: miękka 
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-8079-033-9

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz