czwartek, 4 lutego 2016

Rozwiązek - Susan Taubes (nowość Korporacji Ha!art)

Nakładem Korporacji Ha!art w Serii Obcej pod red. Grzegorza Jankowicza ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie książki Susan Taubes - "Rozwiązek". Rzecz niesłychanie ciekawa zarówno z perspektywy literackiej, filozoficznej, gender, jak i kultury żydowskiej.

Susan Taubes była amerykańską filozofką, religioznawczynią, badaczką myśli Simone Weil i pisarką. Potomkini żydowsko-węgierskiego rodu wybitnych talmudystów, wnuczka naczelnego rabina Budapesztu. Jej ojciec był psychoanalitykiem, aktywnym na Węgrzech, a później (po wyjedzie z Europy w 1939 r.) w Stanach Zjednoczonych. Wykładała historię i filozofię religii na Uniwersytecie Columbia. W latach 50. była studentką filozofa Jacoba Taubesa, gdy ten wykładał na Uniwersytecie Harvarda, by później zostać jego żoną. Taubesowie rozwiedli się w latach 60., a historię ich związku Susan opisała w powieści Rozwiązek (Divorcing), która ukazała się na jesieni 1969 r. Parę dni później (na początku listopada) Susan Taubes popełniła samobójstwo. Miała duży wpływ na rozwój intelektualny Susan Sontag, która poświęciła jej opowiadanie pt. Debriefing (Odprawa) z tomu I, etcetera.

Historia Susan Taubes, opisana w świetnej powieści Rozwiązek, okaże się pouczająca nie tylko dla feministek. Choć dla nich także: to pod wieloma względami wzorcowa narracja kobiety, opowiadająca o życiu w cieniu męża, który traktuję tę sytuację jako oczywistą i naturalną.
Agata Bielik-Robson

Nie mogę pojąć, jak to możliwe, że ty poszłaś na dno, podczas gdy innym – tak samo wyalienowanym z życia – udało się przetrwać.
Susan Sontag

Tytuł: Rozwiązek
Autor: Susan Taubes
Korporacja Ha!art
Liczba stron: 356

1 komentarz: