sobota, 20 lutego 2016

Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej - Szymon Opryszek, Maria Hawranek (zapowiedź)

Mozaikowy portret innej, mniej znanej Ameryki, którą tworzą małe społeczności egzystujące na peryferiach świata i czasu.

Ameryka Łacińska opisywana jest za pomocą trzech oczywistych przymiotników. Niebezpieczny, egzotyczny, biedny rejon świata. A przecież to rzeczywistość złożona i zaskakująca kulturową różnorodnością, wymykająca się stereotypom.

„Z premedytacją zatrzymywaliśmy się w miejscach, które w ogóle nie kojarzą się z Ameryką Łacińską. U boliwijskich menonitów, którzy z wyboru obywają się bez prądu i innych zdobyczy cywilizacji. U Kolumbijczyków, którzy tłoczą się na najgęściej zaludnionej wyspie świata. U ostatniego lodziarza w Ekwadorze, którego ojciec wypowiedział wojnę lodówkom. U nielegalnych górników, którzy szukają nadziei w błotach tropikalnych lasów”.


Autorzy:

Szymon Opryszek (ur.1987), reporter, publikuje m.in. „Dużym Formacie” i „Tygodniku Powszechnym”. Mieszkał w Afryce i na Kaukazie, ostatnio eksploruje Amerykę Łacińską. Najbardziej interesują go państwa upadłe. 

Maria Hawranek (ur.1987), reporterka i hispanistka, współpracuje m.in. z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Najchętniej pisze o Ameryce Łacińskiej. Absolwentka UJ i Universidad de Sevilla. 

Autorzy zostali wspólnie nominowani do Stypendium Newsweeka T.Torańskiej (2015) i nagrody Blog Roku w kategorii Podróże (2014) za projekt Intoamericas.


Tytuł: Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej
Wydawnictwo Znak Literanova
Oprawa twarda
Liczba stron: 288
Data premiery: 29.02.2016

2 komentarze:

  1. Szkoda, że taki krótki wpis na temat tej pozycji. Właściwie oprócz cytatu mało od siebie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To tylko zapowiedź:) Recenzja będzie niebawem.

      Usuń