czwartek, 18 lutego 2016

Tylko Ty - Gabriela Gargaś (recenzja)

Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: 
z nich zaś największa jest miłość.
Święty Paweł - Pierwszy List do Koryntian

Paulina po dziewiętnastu latach spotyka w supermarkecie swoją pierwszą miłość i jednocześnie miłość życia, bo od rozstania nie potrafiła się z nikim związać na dłużej. Przerwane w wyniku wyjazdu Radka do Kanady uczucie odżywa na nowo. 
Ewa będąc nastolatką czuła się zagubiona, kochała swoich przybranych rodziców, ale postanowiła dotrzeć do swoich korzeni. Już jako dorosła kobieta decyduje się na adopcję. 

“Tylko Ty” to opowieść o miłości, różnych jej rodzajach, odcieniach, o przebaczeniu, próbie naprawienia błędów sprzed lat, powrotów do przeszłości, wspomnień, błędnych decyzji. W prozie Gabrieli Gargaś przeszłość miesza się z teraźniejszością i z wiarą, nadzieją na lepszą przyszłość, lepsze jutro, naprawę błędów. Jest wiara, nadzieja i miłość. A najsilniejsza z nich jest miłość, i to ona pozwala przetrwać burze, powoduje przebaczenie win. Historia Ewy, Michała, Pauliny, Radka, Bianki porusza i poucza, ale nie w jakiś moralizatorski, irytujący sposób. 

Nie będę pisać nic więcej, żeby nie spoilerować. Nie chcę zbyt wiele zdradzić, żeby przy lekturze pozostał jakiś element zaskoczenia. A nawet jeśli już znacie fabułę z innych źródeł ( i wydaje się, że wiecie kto z kim i dlaczego) to przeczytajcie “Tylko Ty” ze względu na ładunek emocjonalny, mądre przemyślenia, piękne cytaty i świetne pióro Gabrieli Gargaś, które sprawia, że bohaterowie ożywają w naszych oczach, są prawdziwi.  Czułam, że historia losów dwóch przyjaciółek się wydarzyła na moich oczach, przeżywałam ich rozterki, wybory, trudy dnia codziennego (zmęczenie, brak wsparcia, samotność, bycie tą drugą, sekrety powodujące ciężar i poczucie winy). I jestem wdzięczna autorce za tę przepiękną opowieść. Paulina, Ewa, Michał, Radek, Bianka, a nawet pani Krysia, która żyje życiem innych, wszyscy pokazali kim są, jakie mają problemy i jaka jest ich historia. 

To taka słodko-gorzka opowieść, z jednej strony dająca nadzieję, bo czas leczy rany, z drugiej nie pozostawiająca złudzeń, że jeśli dokonaliśmy dawno temu już pewnych wyborów nie możemy cofnąć czasu i wywrócić czyjegoś życia do góry nogami. Nie możemy budować swojego szczęścia na krzywdzie innych. Powieść z przesłaniem, dająca wiele do myślenia. Polecam serdecznie. 


Tytuł: Tylko Ty
Autor: Gabriela Gargaś
Wydawnictwo Filia
Data premiery: 03.02.2016
Oprawa: miękka
Liczba stron: 376
ISBN: 978-83-8075-074-6


2 komentarze:

 1. Nie słyszałam jeszcze o tej autorce, ale chętnie poznam jej twórczość.
  Ta historia to taka typowa literatura kobieca? Romansidło?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, to nie jest romansidło. Pięknie napisana powieść o miłości do mężczyzny, o miłości rodzicielskiej, o różnych odcieniach miłości. Taka naprawdę ambitna literatura kobieca. Polecam, przeczytaj.

   Usuń