wtorek, 16 lutego 2016

Waga - Bartłomiej Basiura (recenzja)

Bartłomiej Basiura to urodzony w 1991 roku pochodzący ze Śląska pisarz, absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor do tej pory wydał trzy powieści kryminalne: “Zamknięta prawda”, “Hipnoza” i “Uczeń Carpzova”. “Waga” to jego czwarta powieść, którą wydało chorzowskie wydawnictwo Videograf. 

Krakowska policja bada sprawę trzech odkopanych w lesie ciał, na których ktoś dokonał sekcji zwłok. W niedługim czasie w jednym z mieszkań od kul ginie trzech kibiców miejscowej drużyny piłkarskiej. Jedyną osobą, która łączy obydwie sprawy jest technik kryminalistyki, Miłosz Goczałka. Szybko zostaje jednak odsunięty od sprawy i zmuszony do kontynuowania śledztwa na własną rękę. Tropy wiodą do aresztu śledczego na Montelupich i do tajemniczej firmy “Insight”, oficjalnie stworzonej do nadzorowania monitoringu, bowiem w miejscach gdzie dokonano morderstw ktoś wyłączył kamery. Co mają ze sobą wspólnego obydwie instytucje i syn zbrodniarza z czasów II Wojny Światowej?

“Waga” to połączenie kryminału, sensacji z mocnym thrillerem. Powieść wielowątkowa, z ciekawymi postaciami, zwrotami akcji, mnożącymi się pytaniami i zaskakującym finałem. Widać, że Bartłomiej Basiura nie jest debiutantem. Bohaterowie są dobrze skonstruowani, świat przedstawiony wiarygodnie a poszczególne wątki łączą się ze sobą w sensowną całość. “Waga” trzyma w napięciu, czytając nie spodziewamy się w jakie rejony zaniesie nas akcja. To chyba najważniejsze w tego typu literaturze. Napięcie i nieprzewidywalność. Obydwie występują w prozie autora ze Śląska. 

Interesującym wątkiem poruszanym w powieści jest supertajna instytucja “Insight”, działająca na zlecenie rządu, mająca wszystkich na oku. W dzisiejszym świecie, to właśnie informacja jest na wagę złota, ten kto ją posiada ma przewagę nad pozostałymi. A jeśli umiemy ją odpowiednio wykorzystać jesteśmy w stanie wygrać każdą wojnę. Bo w globalnej wiosce to nie ilość czołgów i liczebność armii decyduje o sile, tylko moc komputerów i ilość oraz jakość zgromadzonych danych.

“Waga” to solidna, dobrze napisana powieść. Jeśli dodać do tego, że porusza bardzo interesujące tematy jak układy, patologie organów państwowych, które często służą sobie a nie obywatelom, dostajemy rzecz z którą warto się zapoznać i polecić lubiącym tego typu literaturę. Podsumowując, nie wiedziałem czego spodziewać się po “Wadze”. To pierwsza przeczytana przeze mnie powieść autora i jestem pełen uznania. Dla świetnych pomysłów, wielowątkowej fabuły, zręcznie splecionych i doprowadzonych do nieoczekiwanego finału wątków. Czasem trudno zakwalifikować książkę do jakiegoś konkretnego gatunku. “Waga” to zarazem kryminał, powieść sensacyjna i trzymający w napięciu thriller. Dzięki wydawnictwu Videograf po raz kolejny trafiła do mnie powieść, która pochłonęła mnie bez reszty. Szczerze polecam. 


Tytuł: Waga
Autor: Bartłomiej Basiura
Wydawnictwo Videograf
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 400
Oprawa miękka
ISBN: 978-83-7835-432-1

2 komentarze:

 1. Z chęcią sięgnę po tę książkę, zwłaszcza po tak dobrej rekomendacji! :)
  Oby więcej polskich autorów również wzbudziło Twój podziw! :)
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że też będziesz zadowolona z lektury :) Zawsze chętnie sięgam po polskich autorów. Jeszcze dzisiaj zaczynam czytać "Wigilijne psy i inne opowieści" Orbitowskiego. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń