czwartek, 3 marca 2016

Audrey w domu - Luca Dotti (recenzja premierowa)

Dla Audrey Hepburn rodzina była wszystkim. Kiedy porzuciła karierę aktorską, zrobiła to bez żalu. Postanowiła zająć się prowadzeniem domu i wychowaniem synów. Dziennikarzom, którzy dziwili się, że tak wcześnie kończy granie w filmach mówiła: “Niektórzy myślą, że moja rezygnacja z kariery była wielkim poświęceniem dla rodziny; ale tak wcale nie jest. To coś, czego najbardziej pragnęłam”. Swoje życie widziała w roli “gospodyni domowej”, które opisywała następująco: “To przykre, gdy ludzie myślą, że takie życie jest nudne. Przecież rzecz nie w tym, żeby tylko kupić mieszkanie, wyposażyć je i zostawić puste. Chodzi o kwiaty, które wybieramy, muzykę, której słuchamy i uśmiech, który tam na nas czeka. Chcę, żeby mój dom był radosny, pogodny, żeby był rajem w tym trudnym świecie. Nie chcę, żeby mój mąż i dzieci po przyjściu do domu zastawali w nim przygnębioną kobietę”. Luca Dotti, młodszy syn Audrey Hepburn tak właśnie zapamiętał matkę. Nie jako gwiazdę filmową, błyszczącą i wyniosłą, tylko jako kochającą matkę, świetną kucharkę i kobietę dbającą o domowe ognisko. Swoje wspomnienia zebrał w wydanej niedawno książce “Audrey w domu”. Bo wspomnienia z dzieciństwa mają w sobie coś cudownego. Rodzina. Dom. Zapach czekoladowego ciasta, magdalenki domowej roboty, obowiązkowe tosty na śniadanie, kawa z mlekiem, makaron penne z ketchupem podjadany podczas oglądania telewizji, lody waniliowe, czekolada, curry. Dzięki “Audrey w domu” wszyscy możemy dowiedzieć się jaka prywatnie była gwiazda m.in. “Śniadania u Tiffany`ego” i “Rzymskich wakacji”. 

“Audrey w domu” to więcej niż wspomnienia o jednej z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorek oczami jej syna. To również galeria niepublikowanych wcześniej rodzinnych zdjęć i książka kucharska, bo zawiera ponad pięćdziesiąt ulubionych przepisów Audrey. Co jedli bliscy Audrey? Czym częstowała gości i przyjaciół? Tego dowiemy się z książki, i co więcej, będziemy mogli sami przygotować, a przez to lepiej wczuć się w klimat opisywanych opowieści. “Audrey w domu” to prawdziwa skarbnica takich historii rodzinnych. Dlatego ta książka jest wyjątkowa. Luca Dotti przedstawił Audrey Hepburn, tak jak widział matkę z perspektywy osoby najbliższej. Nie znajdziemy tutaj chronologicznej, szczegółowej biografii gwiazdy. Poznamy Audrey jako matkę, kucharkę, ambasadorkę UNICEF-u, uwielbiającą swój ogród pełną ciepła kobietę, która dzieliła ludzi na przyjaciół i resztę, i nie miał dla niej znaczenia zawód, ani pozycja społeczna. “Audrey w domu” bez wątpienia najintymniejsza i godna polecenia biografia Audrey Hepburn. Pełna wspomnień i pokazująca aktorkę prywatnie. Czytając tę książkę czujemy się jak zaproszeni do czyjegoś domu, gdzie przeglądając album rodzinny poznajemy ciekawostki, anegdoty, przepisy rodzinne. Warto poznać świat Audrey, wartości, którymi się kierowała. I warto pomagać innym. Dla Audrey rola ambasadorki UNICEF-u była najważniejsza, a najcenniejszym przepisem dla ponad pięćdziesięciu milionów uratowanych osób był przepis na doustną terapię nawadniającą. 


Tytuł: Audrey w domu
Autor: Luca Dotti
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 03.03.2016
Liczba stron: 264
Oprawa twarda
ISBN: 978-83-08-06085-8

2 komentarze:

 1. Uwielbiam Audrey, dla samych zdjęć warto mieć tę książkę. Piękna i szlachetna osoba z wspaniałymi rolami w dorobku. Mój ulubiony film "Rzymskie wakacje" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla zdjęć, przepisów, historii z życia Audrey... Książka jest bardzo pięknie wydana :)
   Pozdrawiam

   Usuń