wtorek, 1 marca 2016

Bitwy wyklętych - Szymon Nowak (recenzja)

Szymon Nowak jest absolwentem wydziału historii Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Publikuje w czasopismach historycznych “Militaria XX wieku”, “Biuletyn IPN Pamięć.pl” oraz na stronach internetowych związanych z zagadnieniami historycznymi. Jest też autorem książek o Powstaniu Warszawskim i Żołnierzach Wyklętych. Wcześniej nakładem wydawnictwa Fronda ukazały się “Oddziały Wyklętych” i “Dziewczyny Wyklęte”, teraz “Bitwy Wyklętych”. Książka jak najbardziej na czasie, bo o Żołnierzach Wyklętych ostatnio mówi się coraz więcej a dziś po raz szósty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest więc doskonała okazja by powiedzieć coś więcej o najnowszej publikacji Szymona Nowaka.


“Bitwy Wyklętych” to piętnaście największych bitew Żołnierzy Wyklętych. W Lesie Stockim, Kuryłówce, Surkontach, Majkowicach. To spektakularne akcje na komunistyczne więzienia w Kielcach, Radomsku, Radomiu, Łowiczu, Pabianicach (gdzie bez jednego strzału uwolniono AK-owców z ubeckiej katowni). To niebezpieczne potyczki, nierówna walka, krew, pot i łzy wylewane za Ojczyznę. Szymon Nowak w swoim najnowszym opracowaniu przedstawia nam kulisy najsłynniejszych walk polskich partyzantów z lat 1944-1946. Każda bitwa jest szczegółowo opisana, opatrzona zdjęciami archiwalnymi i mapę z planami dyslokacji wojsk oraz kierunkami uderzeń. Dzięki temu bardzo łatwo jesteśmy w stanie wyobrazić sobie przebieg opisywanych w poszczególnych rozdziałach potyczek. A dodać trzeba, że książka nie jest zbiorem suchych faktów. Szymon Nowak używa języka literackiego, doskonale nakreśla dziejące się na naszych oczach wydarzenia dosłownie przenosząc nas na pole bitwy. Taki zabieg sprawia, że nie czytamy “Bitew Wyklętych” jak nudnego podręcznika do historii, naszpikowanego datami i wydarzeniami. Czytamy jak dobrą powieść, porywającą, pełną akcji, dramatyzmu i niebezpieczeństw. Tym bardziej, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. 

Bohaterów jest wielu: Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", Antoni Heda "Szary", Józef Zadzierski "Wołyniak", Aleksander Arkuszyński "Maj", Stanisław Pelczar "Majka", Tadeusz Zieliński "Igła", Bronisław Gliniak "Radwan", Franciszek Przysiężniak "Ojciec Jan", Ostatni Niezłomny Józef Franczak "Lalek", Maciej Kalenkiewicz "Kotwicz", Marian Bernaciak "Orlik", Jerzy Ślaski "Nieczuja" (dzięki publikacji "Żołnierze Wyklęci" spopularyzował określenie odnoszące się do partyzantów antykomunistycznego podziemia). Wszystkich łączy jedno - niezłomność. Wyklęci jako jedyni nie złożyli broni i nie poddali się sowieckiej okupacji. Walczyli do końca i często przypłacali to najwyższą ofiarą. Oddali życie za Ojczyznę byśmy po latach mogli mieszkać w wolnym kraju.

O Żołnierzach Wyklętych mówi się coraz więcej. Powstał nawet kwartalnik “Wyklęci”, którego pierwszy numer ukazał się w tym roku. Będą tam przedstawiane losy naszych bohaterów, a w pierwszym numerze w szczególności Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki” i jego 5. Wileńskiej Brygady AK, która brała udział w wydarzeniach opisanych w książce. “Bitwy Wyklętych” to pasjonująca lektura i wiedza, którą przyswoić powinien sobie każdy Polak. Polecam.

Tytuł: Bitwy wyklętych
Autor: Szymon Nowak
Wydawca: Fronda
Oprawa: twarda
Liczba stron: 520
ISBN: 978-83-8079-034-6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz