piątek, 18 marca 2016

Klaśnięcie jednej dłoni - Richard Flanagan (recenzja)

Richard Flanagan to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy australijskich. Za powieść “Ścieżki północy” uhonorowany został Nagrodą Bookera, jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich. Niedawno w Wydawnictwie Literackim ukazała się kolejna powieść autora, “Klaśnięcie jednej dłoni”.

Tasmania. Pewnej nocy 1954 roku, podczas śnieżycy Maria Buloh zostawia za sobą zasypane śniegiem obozowisko Butler Gorge bez słowa opuszczając męża i trzyletnią córeczkę. Mąż Marii, Bojan Buloh próbując poradzić sobie z odejściem żony sięga po alkohol. Dla małej Sonji rozpoczyna się domowe piekło. W 1989 dorosła już dziewczyna odwiedza ojca. Ich spotkanie jest szansą na przebaczenie. I zastanowienie się co robić, bo kobieta jest w ciąży i musi podjąć decyzję co dalej.

“Klaśnięcie jednej dłoni” to historia o krzywdach wyrządzanych ludziom których kochamy, traumie wojennych przeżyć i śladach jakie zostawiają w kolejnych pokoleniach. Opowieść o przebaczeniu, trudnych powrotach do przeszłości i wyborach, które zdecydują o naszym przyszłym losie, ale nigdy nie są łatwe. Bo często wydaje nam się, że niezależnie jaką decyzję podejmiemy, wyjdziemy na tym źle. 

“Lecz jego wściekłość była wszechogarniająca, głucha nawet na jej rozdzierające krzyki, głucha nawet na własna pamięć, którą udawało mu się utopić w alkoholu w każdy kolejny wieczór po to tylko, aby wróciła rankiem i znowu zagnała go do picia”.

“Klaśnięcie jednej dłoni” to nie lektura łatwa, prosta i przyjemna. Wymaga od nas uwagi i skupienia, niewątpliwie nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak warto ją polecić bo chwile spędzone z najnowszym dziełem Richarda Flanagana to prawdziwa uczta literacka. I nie tylko, bo powieść została przeniesiona pod tytułem “Oklaski jednej dłoni” na ekran a reżyserem i scenarzystą był sam autor. Co tu dużo pisać, piękna, poruszająca opowieść.

Tytuł: Klaśnięcie jednej dłoni
Autor: Richard Flanagan
Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 368
Oprawa twarda
Data premiery: luty 2016
ISBN: 978-83-08-06084-1

1 komentarz:

  1. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę, wpisuję na swoją listę!

    OdpowiedzUsuń