czwartek, 10 marca 2016

Sekrety francuskiej kuchareczki - Marie-Morgane Le Moel (recenzja)

“Sekrety francuskiej kuchareczki” to historia dziennikarki Marie. Obserwujemy ją od dzieciństwa, aż do wieku dorosłego. Śledzimy jej rywalizację z bratem, młodzieńcze miłości by dojść do momentu gdy zostaje dziennikarką i wyjeżdża z rodzinnej Francji do Australii. Wtedy zaczyna się przygoda jej życia. Kobieta musi nauczyć się jak wejść w obcy dla niej świat, nawiązać znajomości i kontakty oraz wziąć udział w najważniejszych wydarzeniach polityczno-kulturalnych. Kto wie, jak poradziłaby sobie, gdyby nie zabrała przepisów swojej ukochanej mamy.

Książka składa się z krótkich rozdziałów, w których autorka prezentuje migawki ze swojego życia. Każda migawka to osobna historia, wydarzenie, które ukształtowało i było ważne dla Marie. Wszystkie rozdziały zakończone są przepisami nawiązującymi do fabuły książki, co jest o tyle ciekawym zabiegiem, że nie dość, że możemy wczuć się bardziej w opisywane historie to jeszcze przyrządzić sobie te dania w domu. “Sekrety francuskiej kuchareczki” są więc nie tylko ciekawą powieścią ale też czymś w rodzaju książki kucharskiej. Dowiemy się więc jak przyrządzić kurczaka po baskijsku (Poulet Basquaise), łatwy mus czekoladowy (Mousse Au Chocolat Facile), czy też pyszne ciasto z jabłkami (Ciasto Quatre-Quarts). To oczywiście nie wszystko, bo wśród dwudziestu czterech przepisów każdy znajdzie niejeden, który wypróbuje w swojej kuchni.

“Sekrety francuskiej kuchareczki” to interesująca powieść, napisana lekkim stylem i nie nużąca. Przyczyniają się do tego krótkie rozdziały, a przepisy sprawiają, że możemy oprócz poznania lepiej bohaterki również pogotować z Marie jej ulubione potrawy. 


Marie-Morgane Le Moël studiowała literaturoznawstwo, filologię angielską, nauki polityczne i dziennikarstwo. W latach 2007-2012 była australijską korespondentką międzynarodowego miesięcznika „Le Monde” i radia RFI, prowadząc serwis informacyjny w Oceanii. Pracowała również przy tworzeniu francuskiego programu dla stacji SBS. Pod koniec 2012 roku wróciła do Francji. Obecnie pracuje jako dziennikarka we francuskiej agencji prasowej AFP.


Tytuł: Sekrety francuskiej kuchareczki
Tytuł oryginału: Secrets of a Lazy French Cook
Autor: Marie-Morgane Le Moel
Tłumaczenie: Ischim Odorowicz
Wydawnictwo Kobiece
Liczba stron: 352
Oprawa miękka 
ISBN: 978-83-65170-33-0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz