czwartek, 10 marca 2016

Wytańczyć marzenia - Michaela DePrince, Elaine DePrince (recenzja)

Michaela DePrince urodziła się w Sierra Leone jako Mabinty Bangura. W czasie wojny domowej, po tym jak ojca zabili rebelianci ze Zjednoczonego Frontu Rewolucyjnego i niedługo potem umarła matka, dziewczynka trafiła do sierocińca. Jako czteroletnie dziecko została adoptowana przez Elaine i Charlesa DePrince, rodzinę z New Jersey. Dziewczynka zainspirowana znalezionym jeszcze w Sierra Leone i zabranym ze sobą zdjęciem pięknej baletnicy zaczęła ćwiczyć taniec. Dzisiaj ma 21 lat i odnosi światowe sukcesy. W napisanej wspólnie z matką książce postanowiła podzielić się z czytelnikami na całym świecie swoją przejmującą historią. 

“Wytańczyć marzenia” to opowieść o koszmarze wojny domowej, niezrozumieniu (dziewczynka urodziła się z chorobą skóry, tzw. bielactwem), trudnym życiu afrykańskiej sieroty. Jednak do bohaterki uśmiechnęło się szczęście. Znalazła ludzi, którzy uratowali ją i dali jej nowe życie. Możliwość rozpoczęcia wszystkiego od nowa, zatarcia bolesnych wspomnień i wojennej traumy. Teraz USA było dla dziewczynki prawdziwym domem. 

“Wujek Abdullah krzyczał na mnie: “Jesteś bezużytecznym bachorem! Spójrz na siebie. Jaka jesteś brzydka. Masz cętki lamparta. Marnuję na ciebie jedzenie i pieniądze. Nic za ciebie nie dostanę. Kto chciałby poślubić dziewczynę, która wygląda jak niebezpieczna bestia z dżungli?”.

Nawet gdy wydaje nam się, że nie może być już gorzej, nie ma najmniejszej szansy na poprawę naszej sytuacji warto walczyć i spełniać swoje pragnienia. Nikt za nas nie przeżyje życia, nie wiemy co nam przyniesie los i jakie niespodzianki szykuje kolejny dzień. Dlatego nie warto się poddawać i konsekwentnie dążyć do realizacji marzeń. Bo upór, pracowitość i wiara w lepsze jutro to cechy, które potrafią czynić cuda. Wyrwać nas z najgorszego bagna a czasem nawet zanieść na sam szczyt. Tego możemy się nauczyć od bohaterki i jednocześnie autorki książki: jeżeli czegoś bardzo pragniemy nic nas nie powstrzyma.


Tytuł: Wytańczyć marzenia
Tytuł oryginału: Taking Flight. From War Orphan to Star Ballerina
Autorki: Michaela DePrince, Elaine DePrince
Przekład: Alicja Laskowska
Wydawnictwo Kobiece
Data wydania: 26.02.2016
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 272
ISBN: 978-83-65170-45-3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz