czwartek, 10 listopada 2016

Mity medyczne, które mogą zabić - Katarzyna Świątkowska (recenzja)

Co robimy gdy dopada nas ból głowy lub przeziębienie? Oczywiście sięgamy po łagodzące objawy specyfiki, najczęściej znanych firm. Nie przychodzi nam nawet na myśl, że mogą one mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie lub zwyczajnie nam zaszkodzić. Ważne by przestało boleć, cieknąć z nosa, pozbyć się męczącej nas gorączki. Tymczasem sprzedawane bez recepty leki mogą okazać się bardzo groźne. O tym m.in. jest książka “Mity medyczne, które mogą zabić” autorstwa Katarzyny Świątkowskiej, absolwentki Akademii Medycznej w Gdańsku. 

Publikacja Katarzyny Świątkowskiej to bardzo wyczerpująca temat i rzetelna praca. Każdy rozdział zakończony jest zestawem kilkudziesięciu źródeł, z których autorka czerpała informacje. To pokazuje jak dobrze przygotowała się do napisania tej książki. A jakie tematy poruszają “Mity medyczne...”? Oprócz szkodliwości leków przeciwbólowych przeczytamy również o zbawiennym działaniu na nasz organizm kawy (dobra wiadomość dla kawoszy!), suplementach diety, interakcjach niektórych leków ze sobą, orzechach, śmieciowym jedzeniu, czekoladzie i kakao, oraz o tym, jak to jest na prawdę z tym cholesterolem. Wszystko opisane prosto, przystępnie i zrozumiale dla każdego.

Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego trzeba uważać na grejpfruty, jak walczyć z bólem naturalnymi sposobami i wielu innych fascynujących rzeczy, sięgnijcie po “Mity medyczne, które mogą zabić”. Ja znalazłem w tej książce wiele interesujących i przydatnych informacji. Myślę, że Wy też nie będziecie zawiedzeni. Książka obali wiele utrzymujących się przez lata stereotypów. Na przykład to, że kawa wypłukuje z organizmu magnez. Wiedzieliście, że kawa ma w swoim składzie ten pierwiastek? Porządne espresso zawiera 48 mg magnezu. Tyle ile w 30 gramach orzechów laskowych lub 50 g mlecznej czekolady. Podobna sprawa ma się ze szkodliwością kofeiny. Tak, kofeina w czystej postaci (na przykład serwowana w napojach energetycznych) to nic dobrego. Jednak kawa to nie tylko ten jeden składnik. Filiżanka tego napoju zawiera ponad tysiąc czynnych biologicznie substancji, działających korzystnie na ludzki organizm. Więc nie bójmy się sięgnąć po małą (albo dużą) czarną. I oczywiście po “Mity medyczne, które mogą zabić”. Z nich dowiecie się o wiele więcej. Polecam.

Tytuł: Mity medyczne, które mogą zabić
Autor: Katarzyna Świątkowska
Wydawnictwo: Eureka
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 380
Oprawa miękka ze skrzydełkami

2 komentarze:

  1. Ta książka powinna przypaść do gustu mojej mamie, ona lubi takie książki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mamie się spodoba, może tez znajdziesz coś dla siebie :)

      Usuń